سینما

مدیر جدید جشنواره برلین معرفی شد

جشنواره فیلم برلین، «تریشا توتل» مدیر سابق جشنواره فیلم لندن را به عنوان مدیر جدید این رویداد سینمایی انتخاب کرد.

به گزارش روزنه هنر، «تریشا توتل» جانشین «کارلو چاتریان» و «ماریت ریسن‌بیک» مدیران کنونی برلیناله خواهد شد که از سال ۲۰۲۰ جشنواره را هدایت می‌کنند و دوره آتی برلین در سال ۲۰۲۴، آخرین حضور آنها در این سمت خواهد بود.

جشنواره فیلم برلین پس از جشنواره کن، بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم جهان است که میزبان بازار فیلم اروپا نیز هست که یک گردهمایی مهم در صنعت سینماست که در آن فیلم‌های مستقل عرضه و فروخته می‌شوند.

«توتل» پیش از این مدیریت جشنواره فیلم لندن را در یک دوره پنج ساله بر عهده داشته و طی این دوره جشنواره با سرعت زیادی رشد کرد و شمار مخاطبانآن در سال ۲۰۲۲ و پیش از کناره گیری توتل تقریبا دو برابر شدند. او به گسترش جشنواره در خارج از لندن با مکان‌هایی که در سراسر بریتانیا راه‌اندازی شد کمک کرد. در سال ۲۰۲۱ حدود یک سوم نمایش‌های جشنواره در خارج از لندن انجام شد. او همچنین به مدت پنج سال در بفتا به عنوان مدیر برنامه فیلم کار کرد.

در حالی که ماریت ریسن‌بیک تصمیم گرفت پس از دوره ۲۰۲۴ از مدیریت جشنواره برلین کناره‌گیری کند، اما به «کارلو چاتریان» فرصتی داده نشد تا برای دومین بار توسط هیات مدیره  برلیناله انتخاب شود، اتفاقی که باعث شد بیش از ۴۰۰ فیلمساز و استعداد، از جمله مارتین اسکورسیزی، پل شریدر، بلا تار، اولیویه آسایاس، کرستن استوارت و مارگارت فون تروتا، طوماری را در اعتراض به تصمیم کمیسر فرهنگ امضا کردند و خواستار تمدید قرارداد چاتریان شدند که البته راه به جایی نبرد.

هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از تاریخ ۵ تا ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) در آلمان برگزار می‌شود و «لوپیتا نیونگو» بازیگر و فیلمساز کنیایی-مکزیکی برنده اسکار، ریاست هیات داوران بین المللی جشنواره فیلم برلین را بر عهده خواهد داشت.

منبع: ایسنا به نقل از ورایتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا