سینما

جشنواره فیلم اقوام ایرانی به تهران منتقل شد

نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی به دلیل عدم حمایت‌های لازم از این رویداد در آذربایجان شرقی، با حمایت بنیاد ایران شناسی در تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش روزنه هنر، چهارمین جلسه هماهنگی نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی با حضور مدیران ارشد بنیاد ایران شناسی کشور و جشنواه ملی فیلم اقوام ایرانی در محل بنیاد ایران شناسی برگزار شد.

آن‌طور که روابط عمومی بنیاد ایران شناسی کشور گزارش داده است، «در این جلسه با اشاره به تعهدات بنیاد ایران شناسی مطرح شد که رایزنی‌های لازم با مراجع قانونی از جمله شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت برگزاری هر چه با شکوه‌تر جشنواره و رفع مشکلات آن انجام شده است و در همین راستا دکتر محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی تماس تلفنی با دکتر رجبی دوانی ریاست بنیاد ایران شناسی، حمایت کامل خود را از برگزاری جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی اعلام کرده است.

همچنین ضمن تشکر و قدردانی از زحمات تمامی افرادی که پیش‌تر در جشنواره حضور داشتند، مقرر شد به علت عدم حمایت‌های لازم این رویداد در استان آذربایجان شرقی، این جشنواره با حمایت بنیاد ایران شناسی در تهران برگزار شود و بر همین اساس یک تیم  اجرایی جدید که دارای تجارب ملی می باشند، در حال انتخاب است که به زودی معرفی خواهد شد.

دکتر رجبی دوانی در این جلسه بر اهمیت برگزاری این جشنواره و لزوم توجه به موضوع اقوام تاکید کرد و ویژگی‌های مدنظر فیلم‌های جشنواره را تبیین کرد، وی با توجه به جنبه‌های خوب و مناسب اقوام ایرانی، ظرفیت‌های آن‌ها، اثرگذاری مثبت اقوام و توجه به کیفیت محتوا و فیلم نامه را، از جمله این ویژگی‌ها برشمرد.

دکتر مهدی حیدری، رئیس جشنواره نیز در ادامه این جلسه با اشاره به روند قانونی صدور پروانه نمایش فیلم ها توسط سازمان سینمایی افزود: یکی از ویژگی های بارز این جشنواره حضور تمامی فیلم سازان اقوام است که از هر فرهنگ و زبان و گویشی به این جشنواره آثار خود را ارسال کرده‌اند.

مهرداد سلیمانی مسئول دبیرخانه و مدیر فنی جشنواره نیز ضمن ارائه گزارش از تعداد آثار ارسالی به جشنواره به تفکیک استان‌ها و اقوام مختلف، به معرفی اعضای هیئت داوران پرداخت و جزئیات برنامه‌های جلسات هیئت داوران را برای حاضرین تشریح کرد.

کمال تبریزی کارگردان سینما و دبیر نخستین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی ضمن بیان رضایت و خرسندی از گزارش مطرح شده و اعضای انتخاب شده برای هیئت داوران، برگزاری این جشنواره در تهران را تنها راه جلوگیری از سوءاستفاده دشمنان برشمرد و ابراز تمایل کرد که دور بعدی جشنواره در شهر تبریز و با حمایت همگان برگزار شود.

وی با اشاره به تجربه‌های کاری خود، در حوزه پرداختن به مقوله اقوام، این موضوع را بسیار حساس برشمرد و ورود به آن را مستلزم شناخت کامل اقوام ایرانی و توجه به همه حساسیت‌های موجود در آنها دانست و اعلام کرد که تیم اجرایی این رویداد به دلیل اینکه در تهران و در مقیاس بزرگ تر برگزار می‌شود از تیم اجرایی در سطح ملی استفاده شود.

در این نشست دکتر محمد حسین رجبی دوانی، رئیس بنیاد ایران شناسی کشور، مهدی حیدری، رئیس جشنواره، کمال تبریزی، دبیر جشنواره، حمید قمری، مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی بنیاد، فضل‌الله سرزعیم، معاون امور اداری و مالی بنیاد، ایمان نظام زاده، مدیر ارتباطات و امور بین الملل بنیاد، سیدعبدالمجید شریف‌زاده، مشاور عالی ریاست بنیاد ایران شناسی کشور،  فرید حیدری، قائم مقام رئیس جشنواره و  مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری فصل هنر، مهرداد سلیمانی، مسئول دبیرخانه، دبیر هیئت انتخاب و مدیر فنی جشنواره حضور داشتند.

نخستین دوره جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی به دبیری کمال تبریزی، توسط موسسه فرهنگی هنری فصل هنر و بنیاد ایران شناسی کشور با شعار « اقوام، ریشه ایران زمین» برگزار خواهد شد و زمان برگزاری آن متعاقبا اعلام می‌شود.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا