تئاتر

مخاطبان به چالش «اعتراف‌ها و دروغ‌ها» دعوت شدند/ فرصتی برای قضاوت

کارگردان «اعتراف‌ها و دروغ‌ها» با اشاره به چالش قضاوت در پایان این اثر نمایشی برای تماشاگران، عنوان کرد این نمایش پس از پایان، تازه برای مخاطب آغاز می‌شود چون این رسالت تئاتر است.

به گزارش روزنه هنر، پیمان محسنی کارگردان نمایش «اعتراف‌ها و دروغ‌ها» که در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه است در این باره گفت: بعد از ۱۲ سال کار در عرصه بازیگری تئاتر، فیلم کوتاه و سینمای بلند از اینکه به کارگردانی اثری رسیدم که دغدغه‌مند است، خوشحالم و به دنبال متنی بودم که برگرفته از اتفاقات کشور باشد. در متن‌های خارجی حرف تازه‌ای نبود و در نهایت به متن مهدی میرباقری رسیدم. حدود چهار ماه روی این متن کار کردیم؛ پیش‌تر این متن را از نگاه یک بازیگر مطالعه کرده بودم اما این بار از دید یک کارگردان آن را خواندم و در نهایت تصمیم به اجرای آن گرفتم.

وی درباره شیوه اجرای این نمایش عنوان کرد: ابتدا ۴ برگه رای با نام شخصیت‌های نمایش به تماشاگران داده می‌شود. این شخصیت‌ها که مرتکب بزه شده‌اند، مقابل مخاطبان اعتراف می‌کنند و شرایط و موقعیت خود را در آن زمان شرح می‌دهند. بعد از پایان اجرا، تماشاگران رای خود را درباره بخشیدن یا نبخشیدن آن‌ها در صندوق می‌اندازند. در این اثر مخاطب فرصت قضاوت پیدا می‌کند و چالشی برای آن‌ها خواهد بود.

محسنی درباره ویژگی های متن توضیح داد: در مطالعه متن به دنبال این بودم که مخاطب امروز چه می‌خواهد و معتقد بودم باید این نمایشنامه با فرم اجرایی جدید روی صحنه برود. در نهایت به این نتیجه رسیدم مخاطب باید جای مخاطب باشد. ابتدا ایده آینه را داشتم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که باید به سمت فضایی برویم که مخاطب خود را روی صحنه ببیند و برای شخصیت‌های اثر تصمیم بگیرد.

این کارگردان و بازیگر تئاتر تاکید کرد: انسان در خلوت خود بزرگ‌ترین قاضی اعمال خویش است از این رو در نمایش به دنبال چرایی این مساله در وجود مخاطبان بودم. مخاطب وقتی قرار است قاضی شود باید مانند بازسازی صحنه، در متن کار قرار گیرد و ما تلاش کردیم شاهد بازسازی صحنه‌های قتل برای امکان قضاوت بهتر باشیم.

وی گفت: بازخورد مخاطبان بسیار امیدوارکننده بود و آن ها را به فکر فرو می‌برد. این نمایش زمانی شروع می‌شود که مخاطب از سالن تئاتر بیرون می‌آید و این رسالت تئاتر است. این اجرا به من می‌گوید آدم‌ها در لحظه عصبانیت، تصمیمات اشتباهی می‌گیرند و با این اشتباهات، مخاطبان در رای‌گیری‌ها به چالش می‌افتند. مردم را برای حضور در این چالش به دیدن نمایش «اعتراف‌ها و دروغ‌ها» دعوت می‌کنم تا خود را در مرحله درست انتخاب کردن قرار دهند.

نمایش «اعتراف‌ها و دروغ‌ها» به نویسندگی مهدی میرباقری، با طراحی و کارگردانی پیمان محسنی و تهیه‌کنندگی نگین صدرزاده تا ۸ دی ۱۴۰۲ هر شب ساعت ۲۱:۱۵ به مدت ۶۵ دقیقه در عمارت نوفل‌لوشاتو روی صحنه می‌رود.

دنیا مستعلمی، شهروز آقایی‌پور، سحر آقاسی و سپهر زمانی در این نمایش ایفای نقش می‌کنند و شهاب شریفی مجری طرح این اثر است.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «همه ما محکومیم، به مرگ یا به زندگی …»

منبع: مهر

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا