فرهنگ و جامعه

چهره‌های منتخب هنر انقلاب ۱۴۰۱ معرفی شدند

چهره‌های هنر انقلاب منتخب در رشته‌های مختلف در سال ۱۴۰۱ معرفی شدند.

به گزارش روزنه هنر، نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی صبح امروز ۱۹ فروردین ماه با حضور علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری و دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی و علی قربانی مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنردر تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

برنامه‌های نهمین هفته هنر انقلاب تشریح شد/ جوایز ۳ برابر شد

نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی صبح ۱۹ فروردین ماه با حضور علی فروزانفر، معاون هنری حوزه هنری و دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی و علی قربانی، مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر، در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

در این نشست، ویژه برنامه‌های هفته هنر انقلاب و نیز برنامه‌های انتخاب چهره سال هنر انقلاب و چهره ماندگار هنر انقلاب معرفی شدند.

در این نشست رسانه‌ای، علی فروزانفر، معاون هنری حوزه هنری و دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی، با گرامیداشت یاد و خاطره سید شهیدان اهل قلم، «شهیدسید مرتضی آوینی» گفت: بنابر مصوبه شورای فرهنگی، روز شهادت سید مرتضی آوینی در بیستم فروردین ماه به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نامگذاری شده است که با هدف گرامیداشت و زنده نگاه داشتن نام و خاطره شهید آوینی و ترویج، تبلیغ و معرفی جامعه هنری انقلاب اسلامی، حوزه هنری، نهمین دوره انتخاب «چهره سال هنر انقلاب» را در «هفته هنر» برگزار می‌کند.

وی در ادامه به تلاقی هفته هنر انقلاب با ایام شب‌های قدر و شهادت امیرالمومنین (ع) اشاره کرد و افزود: «این مساله شاید از نظر اجرایی اتفاقات را تحت‌الشعاع قرار دهد اما از نظر محتوا مشابه سال‌های قبل است و برنامه‌های این هفته طبق روال و بر مدار سابق و مشابه هر سال برگزار می‌شود».

معرفی برنامه‌ها

دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی در معرفی برنامه‌های نهمین دوره این رویداد بزرگ هنری و فرهنگی ملی گفت: هفته هنر انقلاب، ۲۰ فروردین ماه، با حضور هنرمندان و مسئولان در حرم حضرت امام و تجدید بیعت با امام خمینی (ره) و غبارروبی از مزار شهید آوینی آغاز می‌شود، همزمان در ۳۱ استان کشور، مراسم‌ها و برنامه‌های متعددی برای بزرگداشت «هفته هنر انقلاب» در نظر گرفته شده که از مبادی رسمی استان‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی یکی از مهم‌ترین اتفاقات هفته هنر انقلاب اسلامی را معرفی چهره هنر انقلاب در سطوح مختلف عنوان کرده و گفت: روز ۲۷ فروردین ماه، یکی از هنرمندان به عنوان «چهره برگزیده هنر انقلاب» یا «چهره سال هنر انقلاب اسلامی» معرفی می‌شود.

معرفی در رشته‌های مختلف

فروزانفر با بیان اینکه معرفی چهره سال هنر انقلاب در رشته‌های مختلف خواهد بود گفت: در بخش استانی، مشابه هر سال، فردی از هر استان به عنوان چهره برگزیده هنر انقلاب استان معرفی خواهد شد.

وی درباره ملاک‌ها و معیارها در انتخاب چهره هنر انقلاب اسلامی گفت: ما در رشته‌های مختلف، هیات‌های انتخاب را تعیین کردیم که در معرفی کاندیداها به گزینه‌های نهایی رسیده‌اند. این رویه در استان‌ها نیز طی ماه‌های گذشته طی شده و از میان هنرمندان هر استان، چهره‌های برگزیده استانی هم معرفی می‌شوند.

دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی تصریح کرد: ما بر هیات انتخاب چهره برگزیده هنر انقلاب،‌ تمرکز توجه ویژه‌ای داشته‌ایم تا این ابهام و سئوال که آیا چهره هنر انقلاب از ساز وکارهای درونی حوزه هنری انتخاب می‌شود و یا اینکه چهره سال هنر انقلاب، چهره هنری یک سازمان است جلوگیری کنیم و بر همین اساس هم سعی کردیم افرادی که در حوزه‌های تخصصی خود شاخص و برجسته باشند را انتخاب کنیم.

سه برابر شدن جوایز

وی ادامه داد: از اتفاقاتی که امسال تلاش کردیم محقق شود، میزان و سطح جوایز است که امسال جوایز اهدایی ۳ برابر سال گذشته است.

«چهره سال هنر انقلاب» و «چهره ماندگار»

فروزانفر در ادامه گفت: امسال علاوه بر چهره سال هنر انقلاب اسلامی، یک «چهره ماندگار هنر انقلاب اسلامی» انتخاب و معرفی خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره تفاوت «چهره سال هنر انقلاب» و «چهره ماندگار هنر انقلاب اسلامی» گفت: چهره سال ناظر بر فعالیت‌های هنرمند در یک سال است اما در انتخاب «چهره ماندگار هنر انقلاب» مجموع و برآیند فعالیت‌های هنری یک هنرمند در نظر گرفته می‌شود، بر همین اساس ممکن است فردی قبلا به عنوان «چهره سال» انتخاب شده باشد ولی حائز عنوان «چهره ماندگار» نباشد. ما در آیین نامه نیز این آزادی عمل را داریم که اگر کسی در یک سال «چهره هنر انقلاب» شده باشد، در سال دیگر هم می‌تواند با شکل دادن به یک جریان خاص، مجددا به عنوان چهره هنر انقلاب انتخاب شود.

تخفیف ۵۰ درصدی بلیت‌های سینما

معاون هنری حوزه هنری در ادامه گفت: هرساله در روزهای خاصی از هفته هنر انقلاب، مجموعه سینماهای حوزه هنری و « انتشارات سوره مهر» شرایط خاصی را برای مخاطبان خود لحاظ می‌کردند که امسال هم اجرایی خواهد شد و در ۲۶ فروردین ماه تمام سینماهای حوزه هنری بلیت فیلم‌های روی پرده خود را با تخفیف ۵۰ درصدی و فروشگاه‌های سوره مهر، کتاب‌های خود را با تخفیف ۲۵ درصدی به علاقه‌مندان ارائه خواهند کرد. بر همین اساس، مخاطبان فیلم‌های سینمایی با مراجعه به گیشه ۷ می‌توانند بلیت‌های تخفیف‌دار و نیم بهای فیلم‌ها را تهیه کنند.

چهره سال در رشته‌های تخصصی

در ادامه این نشست، علی قربانی، مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر با توضیح روند برگزاری نهمین هفته هنر انقلاب گفت: برای دومین سال، «چهره سال هنر انقلاب» در رشته‌های تخصصی، به صورت جداگانه معرفی می‌شوند و به صورت مجزا از آنها تقدیر می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های حوزه هنری در هفته هنر گفت: در این هفته، بعد از افتتاح برنامه‌های هفته هنر انقلاب در مرقد امام خمینی (ره)، نمایشگاه‌های متعدد و نشست‌های تخصصی برگزار خواهد شد.

تشریح برنامه‌های هفته هنر انقلاب

مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر در این نشست در تشریح برنامه‌های هفته هنر انقلاب افزود: طبق برنامه‌ریزی انجام شده، روز یکشنبه ۲۰ فروردین ماه، نمایشگاه هنرهای تجسمی از آثار هفته هنر انقلاب اسلامی ساعت ۱۵:۳۰ در گالری ابوالفضل عالی و نمایشگاه عکس «مبشران» ساعت ۱۶ در گالری شماره یک خانه عکاسان افتتاح می‌شود.

روز ۲۱ فروردین ماه نمایشگاه «خط سوره» با مروری بر روی جلد و فهرست مطالب منتشر شده مجله سوره در دوره‌های پیشین در ساعت ۱۵ در گالری شماره ۲ خانه عکاسان برگزار خواهد شد.

وی افزود: نشست تخصصی «مجله سوره و سینما» با حضور نعمت الله سعیدی، امیر قادری و بهروز افخمی روز ۲۴ فروردین ماه، ساعت ۱۶ در گالری شماره ۲ خانه عکاسان برپا خواهد شد.

به گفته وی، روز ۲۵ فروردین ماه نیز نشست مطالعاتی درباره عکس و عکاسی انقلاب اسلامی با ارائه علیرضا کمره‌ای ساعت ۱۶ در گالری شماره ۱ خانه عکاسان، نشست تخصصی «مجله سوره و هنرهای تجسمی» ساعت ۱۶ در خانه شماره ۲ عکاسان و شب هنرمندان رشته‌های سینما، تئاتر، موسیقی، عکس، معماری و پژوهش و تقدیر از چهره‌های سال ۱۴۰۱ در رشته‌های سینمای مستند، سینمای داستانی، انیمیشن، تئاتر، موسیقی، سرود، معماری، پژوهش و… به وقت افطار در محوطه حوزه هنری برگزار خواهد شد.

قربانی گفت: روز ۲۶ فروردین ماه نیز نشست تخصصی «مجله سوره و ادبیات» با حضور یوسفعلی میرشکاک، رضا امیرخانی و محسن مومنی شریف ساعت ۱۶ در گالری شماره ۲ خانه عکاسان و شب هنرمندان ادبیات، طنز، ادبیات پایداری و هنرهای تجسمی و تقدیر از چهره‌های سال ۱۴۰۱ در رشته‌های شعر، داستان، ادبیات پایداری، نقاشی، گرافیک، کاریکاتور، نگارگری، خوشنویسی و طنز به وقت افطار در محوطه حوزه هنری برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: جشن «عهد سوره» نشست صمیمانه با اهالی مجله سوره به پاس ارج نهادن به سردبیران، تحریریه و نویسندگان دوره‌های پیشین ساعت ۲۰ روز ۲۷ فروردین ماه در تالار سوره و آیین پایانی هفته هنر انقلاب اسلامی و معرفی چهره و رویداد ۱۴۰۱ هنر انقلاب اسلامی و تقدیر از چهره ماندگار هنر انقلاب روز ۲۷ فروردین ماه به وقت افطار در محوطه حوزه هنری برگزار خواهد شد.

قربانی در این نشست رسانه‌ای گفت: طبق نظر هیات علمی در رشته‌های تخصصی چهره سال ۱۴۰۱، در عرصه گرافیک آقای مسعود نجابتی، در نگارگری خانم مینا صدری، در تصویرسازی «محمدرضا دوست محمدی»، در کاریکاتور «محمدحسین نیرومند» در ادبیات در بخش شعر «مهدی جهاندار» و در بخش داستان «علی اصغر عزتی پاک»، در موسیقی در بخش ترانه‌سرایی «محمد مهدی سیار»، در حوزه سینما در بخش مستند محسن اسلام زاده، در انیمیشن محمد خیراندیش و در بخش داستانی حسین دارابی، در تولیدات تلویزیونی جلیل سامان، در نمایش، ایوب آقاخانی، در پژوهش علی اصغر فهیمی فر، در طنز مهرداد صدقی، در عکس سیدعباس میرهاشمی، در معماری، جواد خدائی، در ادبیات پایداری در بخش انقلاب هدایت الله بهبودی و در بخش دفاع مقدس گلستان جعفریان بعنوان چهره سال معرفی می‌شوند.

وی در پایان سخنانش به مشخص نشدن چهره‌ بخش نقاشی اشاره کرد که در اخبار بعدی هفته هنر انقلاب اعلام خواهد شد.

هیات علمی هفته هنر انقلاب چه کسانی هستند؟

بر اساس سخنان علی قربانی هیأت علمی هفته هنر انقلاب اسلامی در بخش آفرینش‌های ادبی (داستان) ساسان ناطق، محمدرضا شرفی خبوشان، ابراهیم اکبری دیزگاه، در بخش آفرینش‌های ادبی (شعر) علی داودی، علی محمد مؤدب، علیرضا قزوه،در بخش هنرهای نمایشی نصرالله قادری، کوروش زارعی، سید حسین فدایی حسین، در بخش موسیقی، محسن صفایی فر، ساعد آذری، امیرحسین سمیعی، در بخش عکس علی اصغر داود آبادی فراهانی، فرهاد سلیمانی، مجتبی کوچکی، در بخش معماری مهدی خاک زند، محسن اکبرزاده، سید امیر حسینی، در بخش طنز داوود امیریان، رضا ساکی، امید مهدی نژاد، در بخش ادبیات پایداری مرتضی سرهنگی و حمید قزوینی، در بخش هنرهای تجسمی مصطفی گودرزی، سیدعباس میرهاشمی،غلامعلی طاهری، امیرعبدالحسینی، نادرقشقایی، در بخش پژوهش سید حسین شهرستانی، محمدرضا وحید زاده، سجاد صفار هرندی، بخش انیمیشن امیررضا مافی شیراز، فخریان، گلپایگانی، در بخش مستند امیر مهریزدان، عبدالحسین بدرلو، محسن یزدی و در بخش سینمایی محمد ساسان، محمدرضا شفیعی و فرهاد قائمیان هستند.

ارتباط با چهره هنر انقلاب پرونده ویژه حوزه هنری

در ادامه این نشست،‌ معاون هنری حوزه هنری در پاسخ به سئوالی درباره ارتباط حوزه با هنرمندان چهره سال و هنرمندان برگزیده گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۱ دوستان تلاش کردند که ارتباط با هنرمند برگزیده سال یک ارتباط جدی باشد و از زمانی که آقای عبدالحمید قدیریان به عنوان چهره سال ۱۴۰۱ انتخاب شد، نشست‌های مختلف با محوریت وی برگزارشد و فعالیت‌های رسانه‌ای جدی پیرامون این شخصیت، آثار و تفکر وی شکل گرفت و حوزه هنری تلاش کرد نمایشگاه وی در فرهنگسرا جدی‌تر دیده شود و حوزه هنری برای جریان‌سازی آن پای کار آمد. چهره هنر انقلاب در سال گذشته تبدیل به یک پرونده ویژه برای کل حوزه هنری شد که امسال نیز این رویه دنبال می‌شود.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا