موسیقی و تجسمی

یک مجسمه‌ساز پیشکسوت درگذشت

محمد هژبر ابراهیمی ـ هنرمند پیشکسوت مجسمه‌ساز ـ ۲۷ فروردین ماه در کرمان درگذشت.

به گزارش روزنه هنر، هژبر ابراهیمی یکی از مجسمه‌سازان برآمده از مکتب کرمان است که سهم بسزایی در رواج مجسمه‌سازی ایران داشته است.

این هنرمند متولد ۱۳۰۵ در رفسنجان و فارغ‌التحصیل رشته مجسمه‌سازی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۸ بود. او از کودکی شاگرد زنده‌یاد استاد علی‌اکبر صنعتی بوده و نقش مؤثری نیز در برپایی موزه «آثار استاد صنعتی» در میدان توپخانه تهران و موزه صنعتی کرمان داشته‌ است.

زنده‌یاد هژبر ابراهیمی در نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی کرمان نیز حضور داشت و مجسمه‌ای فلزی به نام پرستو خلق کرد که این مجسمه نیز در کرمان نصب شده‌ است.

همچنین مجسمه عیسی ماهانی را با فایبرگلاس و به طول چهار متر ساخته‌ است که در بوستان مشاهیر کرمان نصب شده‌ است، این اثر آخرین مجسمه شهری این هنرمند است.

از دیگر فعالیت‌های زنده‌یاد هژبر ابراهیمی می‌توان به برگزاری چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی در تهران، اصفهان و رفسنجان اشاره کرد.

تندیس‌های امیرکبیر در رفسنجان، صنایع دستی در کرمان، نبرد گاوها در جزیره ناژوان زاینده‌رود اصفهان، مجسمه «هزار دستان» و «سگ لمیده» در اصفهان و تندیس حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه اصفهان از جمله آثار این هنرمند فقید است.

پنجمین نمایشگاه پژوهشی «روشنای بزرگان» مروری بر آثار زنده‌یاد محمد هژبر ابراهیمی اردیبهشت‌ ماه ۱۴۰۰ در «گالری ممیز» خانه هنرمندان ایران برپا شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا