موسیقی و تجسمی

سه جایزه فستیوال جهانی شیلی برای «خنیاگران کوه‌های مقدس»

فیلم‌ مستند «خنیاگران کوه‌های مقدس» به نویسندگی و کارگردانی فرید الهامی جوایز بهترین فیلم، بهترین تصویربرداری و بهترین تدوین هشتمین دوره فستیوال جهانی شیلی را کسب کرد.

به گزارش روزنه هنر به نقل از خانه موسیقی ایران، فیلم‌ مستند «خنیاگران کوه‌های مقدس» (هونیاوانانی چیا پیروزه‌کان) به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی فرید الهامی جوایز بهترین فیلم مستند، بهترین تصویربرداری و تدوین را در هشتمین دوره فستیوال جهانی شیلی را از آن خود کرد.

این فیلم مستند به تاریخ تنبور، اسطوره‌ها و خنیاگران این ساز در طی تاریخ می‌پردازد. همچنین در این اثر، بخش‌هایی از زندگی اساتید و راویان این ساز باستانی به تصویر کشیده شده است که دیگر در قید حیات نیستند.

در طی سال‌های اخیر، تمام راویان صادق مقام‌های تنبور از این جهان، رخت بربستند و فرید الهامی برای ثبت و ضبط در تاریخ موسیقی، از همه راویان حوزه‌های مختلف تنبور، در تهیه این مستند بهره گرفته است.

فرید الهامی خواننده، آهنگساز، پژوهشگر و نوازنده ساز تنبور، هم اکنون در شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کردستان عراق؛ خانه تنبوری را با عنوان خانه تنبور ایاز تأسیس کرده و این ‌بار در قالب کارگردان و پژوهشگر موسیقایی؛ فیلم‌های مستند تنبور و خنیاگران کوه‌های مقدس را در رابطه با تنبور ساخته است.

الهامی برای ساخت فیلم‌ مستند خنیاگران کوه‌های مقدس (هونیاوانانی چیا پیروزه‌کان) که به تاریخ تنبور در آیین یارسان و در فیلم‌ مستند تنبور (ته‌میره) که به تاریخ تنبور معاصر می‌پردازد؛ ۱۵ سال تحقیق و پژوهش موسیقایی و میدانی انجام داده و این آثار را در پنج استان ایران، اقلیم کردستان عراق و کشورهای ترکیه، آلمان و سوئد فیلمبرداری کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا