سینما

«کَت‌وُمَن» جایزه بهترین فیلم کوتاه فرانسه را کسب کرد

فیلم کوتاه «کَت‌وُمَن» به کارگردانی هادی شیبانی جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی جشنواره سازمان عفو بین‌الملل فرانسه را کسب کرد.

به گزارش روزنه هنر، فیلم کوتاه «کَت‌وُمَن» به کارگردانی هادی شیبانی و تهیه‌کنندگی هادی شیبانی و کمپانی راویندر داکا تله‌ فیلمز جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی دهمین دوره جشنواره سازمان عفو بین‌الملل فرانسه را کسب کرد.
جشنواره بین‌المللی فیلم سازمان عفو بین‌الملل فرانسه Amnesty International Au Cinema pour les Droits humains با هدف نمایش آثاری با موضوع آزادی بیان، حقوق زنان و تبعیض علیه بشریت شکل گرفته است.
در دهمین دوره این جشنواره که با حضور علاقه‌مندان و بسیاری از فعالان حقوق بشر، از تاریخ ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ در شهرها و مراکز اجتماعی جزیره کُرس و جنوب دریای مدیترانه در فرانسه برگزار شد، ۴۴ فیلم (۱۶ فیلم بلند و ۲۸ فیلم کوتاه) در پنج بخش بهترین فیلم داستانی، بهترین فیلم مستند، بهترین فیلم کوتاه داستانی، بهترین فیلم کوتاه مستند و بهترین فیلم از نظر مخاطبان جوان، انتخاب و تمامی آثار در ۱۸۶ سانس نمایش مختلف در ۸۱ مرکز سینمایی یا هنری اکران شدند. بر اساس آمار رسمی جشنواره، تعداد مخاطبان دهمین دوره، ۶۲۴۸ نفر بوده است. در بخش فیلم کوتاه داستانی، «کَت‌وُمَن» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم از دهمین جشنواره سازمان عفو بین‌الملل فرانسه شد.
این دومین جایزه بین‌المللی این فیلم کوتاه پس از دریافت جایزه بهترین فیلم داستانی از سی و پنجمین جشنواره فیلم فیفاک تونس FIFAK است.
در ادمه حضور جهانی، فیلم کوتاه «کَت‌وُمَن» موفق شد به بخش دانشجویی شصت و سومین دوره جشنواره فیلم زلین نیز راه یابد.
جشنواره فیلم زلین Zlín Film Festival در سال ۱۹۶۱ به‌عنوان یکی از پیشگامان جشنواره‌های فیلم ویژه کودکان و نوجوانان آغاز به کار کرد. این جشنواره هر ساله در شهر زلین در جنوب شرقی جمهوری چک برگزار می‌شود.
از آنجایی که این جشنواره عضو فعال و رسمی انجمن فیلم کودک اروپا است؛ علاوه بر نمایش فیلم‌ها، آموزش، آگاهی‌بخشی نسبت به جهان و پرورش ادراک زیبایی‌شناختی، اجتماعی و اخلاقی کودکان و نوجوانان را از اهداف اصلی این رویداد می‌داند. شهر زلین با سابقه بیش از شش دهه میزبانی جشنواره بین‌المللی فیلم ویژه کودکان و نوجوانان، اولین شهر برگزارکننده یک جشنواره فیلم برای کودکان است و سالانه بیش از ۹۵ هزار نفر بازدیدکننده از جشنواره را ثبت کرده است. در سال ۲۰۰۸، رکورد تماشاگران این جشنواره شکسته شد و به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسید.
در بخش دانشجویی زلین، ۵۰ فیلم در سه بخش داستانی، مستند و انیمیشن حضور دارند و فیلم کوتاه «کَت‌وُمَن»، اولین فیلم کوتاه هادی شیبانی، به‌عنوان تنها نماینده ایران در بخش دانشجویی، داستانی جشنواره زلین Zlín Dog حضور خواهد داشت.
شصت و سومین دوره جشنواره فیلم زلین از یک تا هفت ژوئن ( ۱۱ تا ۱۷ خرداد ۱۴۰۲) در شهر زلین برگزار و آثار منتخب در برخی شهرهای دیگر جمهوری چک نیز نمایش داده خواهند شد.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا