سینما

عمو عزت تولدت مبارک؛ روحت شاد!

اگر امروز بود شمع تولد ۷۴ سالگی اش را فوت می کرد. شاید اگر کرونایی وجود نداشت هنوز هم عمو عزت سینما و تلویزیون مان باقی می ماند. مهربان بود، محترم با چهره ای جدی اما کاملا شوخ و دوست داشتنی. امروز ۱۸ اردیبهشت ماه سالروز تولد زنده یاد عزت الله مهرآوران، هنرمند فقید کشورمان است.
مرحوم مهرآوران مهرماه ۱۴۰۰ بر اثر ایست قلبی ناشی از عوارض ابتلا به ویروس کرونا در ۷۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش روزنه هنر، به بهانه سالروز تولد این هنرمند فقید کشورمان گفت و گویی با اصغر نقی زاده، بازیگر سینما و تلویزیون داشتیم. او در گفت گویی به ذکر خاطراتی از مرحوم مهرآوران پرداخت و از ویژگی های اخلاقی این هنرمند گفت.
اصغر نقی زاده وقتی متوجه شد سالروز تولد عزت الله مهرآوران است اینگونه جمله اش را آغاز می کند: آخی … یادش بخیر؛ تولدش مبارک، روحش شاد. من همیشه آقای مهرآوران را دوست داشتم. خدا رحمتش کند. همیشه وقتی می خواستیم با هم سر صحنه کار کنیم یا جایی او را می دیدم به شوخی می گفتم، «عزت کچل»؛ مرحوم مهرآوران موهای زیادی داشت اما من با شوخی به او می‌گفتم عزت کچل و می خندید.
عزت الله مهرآوران و بذله گویی هایش
او با ابراز تاسف از نبود عزت الله مهرآوران ادامه می دهد: همانطور که می‌دانید آقای مهرآوران قلبش با باتری کار می کرد و متاسفانه وقتی درگیر کرونا شد بدنش تاب نیاورد. جایش خالی است. من خیلی دوستش داشتم. ایشان از جمله هنرمندان بزرگ ما بودند که نشان هنری داشتند.

مرحوم مهرآوران در «آژانس شیشه ای»

این بازیگر سپس به همکاری اش در فیلم «آژانس شیشه‌ای» و سریال های «وضعیت سفید» و «زن زندگی مرد زندگی» با زنده یاد مهرآوران اشاره می‌کند و می‌گوید: یادش بخیر. در «آژانس شیشه ای» باهم کار کردیم. آخرین کارمان هم «زن زندگی مرد زندگی» بود که مرداد ۱۴۰۰ انجام شد. ایشان هنرمند شوخ و بذله گویی بود. به شدت حرفه‌ای بود. در بازیگری  کارش را خوب بلد بود. همیشه یک بار فیلمنامه را می خواند و همان برایش کافی بود. آقای مهرآوران با فیلمنامه بازی می کرد اینطور نبود که فقط دیالوگ حفظ کند و بگوید و برود.

با یک دیالوگ او از خنده می ترکیدیم

نقی زاده با یاد دیالوگی به یادماندنی از عزت الله مهرآوران در «آژانس شیشه ای» به صحبت هایش چنین ادامه می دهد: آقای مهرآوران تجربیات خیلی بالایی داشت. خداوند روحش را شاد کند که سال ها دل مردم را با آثارش شاد کرد. همه ما رفتنی هستیم اما واقعاً برخی آدم ها رفتنشان افسوس بیشتری دارد. عمو عزت هم از همین آدم ها بود. یادش بخیر در «آژانس شیشه ای» خیلی خوب بازی می کرد. یکی از دیالوگ هایش را هیچ وقت از یاد نمی برم و آن این بود که می گفت «حاج آقا التماس دعا». هر وقت از این دیالوگ سر صحنه استفاده می کرد همه ما از خنده می ترکیدیم چون واقعاً روحمان شاد می شد آنقدر که بامزه دیالوگ را بیان می‌کرد. یادش بخیر. خاطره ها همه گفتنی نیست.

عزت الله مهرآوران در سریال «وضعیت سفید»

«وضعیت سفید» سراسر خاطره بود
بازیگر سریال های «خوش رکاب»، «وضعیت سفید»، «معراجی ها» و «زیرخاکی» به شوخ طبعی زنده یاد مهرآوران با چهره جدی اش اشاره می کند و می گوید: بعد از «آژانس شیشه ای» در سریال «وضعیت سفید» با هم بودیم که آن هم سراسر خاطره بود و علیرغم اینکه نقشس کاملاً جدی بود اما خیلی شوخ بود. ما سر صحنه خیلی بر سر و کله هم می زدیم و با هم شوخی می‌کردیم. آن زمان هم عمو عزت سن و سال دار بود و ۶۰ سالش بود اما کاملاً شوخ و سرزنده. کار ما مثل مدرسه است، تمام می‌شود اما بگو بخندها و خاطره ها می ماند.

عزت الله مهرآوران در «زن زندگی مرد زندگی»

او خاطرنشان می کند: بعد از «وضعیت سفید» در سریال «زن زندگی مرد زندگی» هم باهم کار می‌کردیم که آن هم همکاری خیلی خوبی بود. اگر بخواهم عزت الله مهرآوران را در یک جمله خلاصه کنم باید بگویم مهربان، دوست داشتنی و به شدت حرفه ای بود. خداوند رحمتش کند.
این بازیگر سپس درباره کارهای جدیدش برای تلویزیون اعلام می‌کند: فعلا مشغول هیچ کاری نیستم. معمولاً صداوسیما نیمه دوم سال به بعد وارد کارهای جدید می شود اما تنها کاری که آماده پخش دارم سریال «ستاره نیکان» است که سال گذشته تولیدش تمام شد اما هنوز پخش نشده است. مجموعه «زیرخاکی» هم که پرونده‌اش بسته شد.
از من برای شبکه نمایش خانگی دعوتی نکرده اند
نقی زاده در پایان درباره علت اینکه طی این سال ها در سریال های شبکه نمایش خانگی دیده نشده است؛ پیشنهادی به او نشده یا خودش تلویزیون را ترجیح می دهد؟ می گوید: از ما دعوتی نکرده اند. اگر از ما دعوت کنند حتما هستیم چرا که نه با کمال میل. سالهاست کسی برای کار جدید با من تماس نگرفته؛ به خصوص شبکه نمایش خانگی که تا به حال تجربه ای نداشتم. برای ما هنرمندان سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی فرقی ندارد هر کجا که کار خوب باشد ما هم هستیم. بازیگری شغل ماست و کار دیگری نداریم.

عزت‌الله مهرآوران بازیگر و نمایشنامه‌نویس کشورمان زاده ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۲۸ بود. زنده یاد مهرآوران در ۱۶ مهر ۱۴۰۰ به دلیل ایست قلبی و عارضه ریوی ناشی از ابتلا به کرونا درگذشت.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا