موسیقی و تجسمی

علی خسروی با «رویای قرنطینه» به نگارخانه سهراب می‌رود

نمایشگاه آثار علی خسروی با عنوان «رؤیای قرنطینه» از روز جمعه ۲۹ اردیبهشت در نگارخانه سهراب افتتاح می‌شود.

به گزارش روزنه هنر، نگارخانه سهراب از روز جمعه ۲۹ اردیبهشت میزبان نمایشگاهی از جدیدترین آثار علی خسروی با عنوان «رؤیای قرنطینه» می‌شود؛ نمایشگاهی شامل ۵۰ تابلو در ابعاد مختلف از آثار سه سالِ گذشته این هنرمند معاصر که در دوران پاندمی کرونا خلق شده‌اند.

این هنرمند درباره ایده شکل گیری آثار این نمایشگاه گفت: اواخر سال ۱۳۹۸ که بیماری کرونا همه گیر شد، همه دنیا اجباراً به اقامت اجباری در منزل (قرنطینه) رفت. این برای من انگیزه‌ای برای کار کردنِ بیشتر و در واقع توفیق اجباری برای نقاشی و رؤیا پردازی شد. اخبار وحشت زا، زیاد بود و طبیعتاً برای فرار از این وحشت نقاشی نجات بخش بود. من البته از قبل از آن هم کار می‌کردم، اما طی سه سال همه گیری کرونا حدود یکصد تابلو اجرا کردم که حاصل آن مجموعه «رؤیای قرنطینه» شد و در نمایشگاه پیشِ رو بخشی از آن را به نمایش خواهم گذاشت. این آثار در خود واجد نوعی رؤیا پردازی است و با وحشت و هراس نسبتی ندارد.

خسروی درباره سوژه این آثار اضافه کرد: بیشتر نقاشی‌ها فیگور زنان است و یکی از دوستانم عنوان «مهربانوان خنیاگر» را برای این آثار برگزیده است. این زنانِ خنیاگر همگی نوازنده هستند و سازهای ایرانی می‌نوازند. آثار این مجموعه آناتومی دقیق یک انسان را ندارد و کشیدگی اندام‌ها تداعی کننده وجود زنانه است.

این هنرمند درباره تکنیک این نقاشی‌ها نیز گفت: تکنیک کارها از جهت رنگ، آکریلیک روی بوم است و شیوه کار از جهت ضربه‌های قلم و رنگ‌های روشن و فضاهای بیرون، متأثر از امپرسیونیسم اما متفاوت از آن است؛ چرا که بیشتر یک شیوه شخصی را دنبال کرده‌ام و بر عکس هنرمندان امپرسیونیست، این آثار در آتلیه اجرا شده‌اند.
علی خسروی طراح گرافیک، تصویر ساز و نقاش متولد ۱۳۲۷ در کرمان و فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. او عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است و از سال ۱۳۵۳ به مدت ۲۰ سال با بخش گرافیک انتشارات سروش همکاری داشته است. شرکت در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی نقاشی و دوسالانه‌های گرافیک در داخل و خارج از ایران از دیگر سوابق هنری اوست. انتشار کتاب «نقشی به یاد» مجموعه تصویرسازی از چهره هنرمندان موسیقی ایران (چاپ اول ۱۳۷۰ – چاپ دوم با اضافات ۱۳۸۴)، انتشار کتاب گزیده آثار گرافیک و تصویرسازی چاپ و نشر نظر ۱۳۹۴، طراحی بیش از چهارصد پوستر از شخصیت‌های فرهنگی و هنری ایران، طراحی بیش از هزار چهره از شخصیت‌های فرهنگی و هنری ایران و شرکت در سیزدهمین و شانزدهمین حراج تهران از دیگر فعالیت‌های فرهنگی این هنرمند است.
«رؤیای قرنطینه» را می‌توانید از روز جمعه ۲۹ اردیبهشت تا مدت دو هفته در نگارخانه سهراب به نشانی خیابان سمیه، بین مفتح و رامسر، شماره ۱۴۲ ببینید.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا