فرهنگ و جامعه

خوانش شعرهای کیارستمی‌ توسط نازنین فراهانی

دبیر جشنواره «عکس پنج» از خوانش اشعار «باد و برگ» عباس کیارستمی توسط نازنین فراهانی در بزرگداشت این هنرمند فقید و افتتاحیه این جشنواره خبر داد.

به گزارش روزنه هنر، مهدی شادی‌زاده، مستندساز و دبیر جشنواره بین‌المللی «عکس پنج» گفت:  هر سال سعی می‌کنیم به غیر از سخنرانی افراد مشهور درباره این کارگردان بزرگ یک تجلیل ویژه از این هنرمند داشته باشیم. سال گذشته این کار با هنر بزرگمهر حسین‌پور انجام شد. در این دوره تصمیم گرفتیم در کنار وجهه‌های هنری که عباس کیارستمی در سینما، عکاسی و گرافیک داشته امسال یکی از بدعت‌ها و نوآوری‌های این هنرمند را که در سرودن شعر بوده است در نظر بگیریم.

او در ادامه بیان کرد: کتاب اشعار «برگ و باد» عباس کیارستمی جزء اشعاری است که ما را با اشعار به شدت مینیمال مواجه می‌کند که شبیه حس و حال هایکو ژاپنی است اما هایکو نیست چون هفده هجایی نیست اما اشعارش حس و حالی مانند اشعار فوتوریستی روسیه مثل اشعار مایاکوفسکی دارد در نتیجه بیشتر می‌توانیم عباس کیارستمی را در اشعار و عکس‌هایش پیدا کنیم.

این مستندساز خاطرنشان کرد: در این دوره اشعار عباس کیارستمی به شکل پرفورمنس اجرا می‌شود که نازنین فراهانی خوانش این اشعار را به فارسی بر عهده دارد و بعد آزاده بختیاری این اشعار را به ایتالیایی می‌خواند و آناهیتا ایزد پارسا نوازنده ویولنسل براساس حس و حال اشعار و فضا با موسیقی کلاسیک بداهه‌نوازی می‌کند.

او در پایان گفت: همچنین حمید هادی‌نژاد عضو نقاشان سندیکای برلین براساس فضا المان‌هایی را بر بوم پنج‌متری به تصویر می‌کشد. این پرفورمنس در رمپ اصلی موزه هنرهای معاصر در روز یکم تیرماه سال جاری همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی برگزار می‌شود.

عوامل این جشنواره عبارتند از: مهدی شادی‌زاده دبیر جشنواره و شورای سیاست‌گذاری، علیرضا شادی‌زاده شورای سیاست‌گذاری، لیلی گلستان شورای سیاست‌گذاری، لیلی خسروپناه مشاور هنری، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه‌ای.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا