فرهنگ و جامعه

تعطیلی دو کتابفروشی با سابقه در تهران/ کتابفروشی هاشمی و شهر کتاب قبا تعطیل می‌شوند

دو کتابفروشی باسابقه و خوشنام هاشمی و شهر کتاب قبا اعلام کرده‌اند که به دلایل اقتصادی به زودی تعطیل خواهند شد.

به گزارش روزنه هنر، این روزها خبر تعطیلی دو کتابفروشی دیگر در تهران افسوس اهالی فرهنگ را به همراه داشته است،‌ کتابفروشی هاشمی در میدان ولیعصر که از کتابفروشی‌های قدیمی و با سابقه تهران به شمار می‌رود، در پستی اینستاگرامی از پایان فعالیت فروشگاه انتشارات هاشمی شعبه میدان ولیعصر(عج) خبر داده است.

این کتابفروشی با همت مرحوم سیف‌الله هاشمیان  ۳۰ سال پیش در خیابان ولیعصر بنیانگذاری شد و در طول ۳۰ سال گذشته برای علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی به عنوان یک پاتوق فرهنگی مطرح بوده است. مسئولان این فروشگاه سودده نبودن کتابفروشی به لحاظ اقتصادی و بی‌ثباتی اقتصادی را دلیل اصلی تعطیلی این کتابفروشی عنوان کرده‌اند.

به موازات تعطیلی کتابفروشی هاشمی،‌ شهرکتاب قبا نیز در خیابان ناطق نوری از پایان فعالیت این فروشگاه خبر داده است.

این شهرکتاب که از سال ۹۰ تاکنون در بوستان کتاب فعالیت داشته است،‌ بالغ بر سه هزار عنوان کتاب در دو حوزه بزرگسال و کودک و نوجوان را عرضه می کرد.

محمدی مدیر این شهر کتاب با تایید خبر تعطیلی این شهر کتاب به تسنیم گفت:‌ اصلی‌ترین دلیلی تعطیلی ما مشکلات اقتصادی است،‌ در سال‌های اخیر فروش کتاب بسیار کاهش یافته است،‌ ما نیز طبیعتا به سنت همه شهرکتاب‌‌ها علاوه بر کتاب،‌ کالاهای دیگری چون لوازم‌التحریر و اکسسوری نیز عرضه می‌کردیم،‌ عمده فروش ما متعلق به این کالاها بود و اساسا کتاب بزرگسال ما فروشی نداشت.

وی ادامه داد: رکود در کتابفروشی‌ها طی دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است،‌ ما حتی کتاب‌های تازه را نیز با افزایش قیمت عرضه نمی‌کردیم‌، اما باز هم فروش کتاب چندانی نداشتیم.

محمدی در پاسخ به این پرسش که صاحب ملک‌، آیا دوباره در این مکان کتابفروشی راه خواهد انداخت؟ گفت: خیر قرار است در اختیار صنف دیگری قرار گیرد.

تعطیلی این دو کتابفروشی در یک هفته اخیر و پیش از آن کتابفروشی شفق در فروردین ماه،‌ در حالی اتفاق افتاده است که آمار کتابفروشی‌های فعال در سطح کشور آماری نگران‌کننده است،‌ نگران‌کننده از این جهت که برای جمعیت ۸۵ میلیون نفری با بیش از ۱۱ هزار پروانه نشر،‌ تنها سه هزار کتابفروشی دایر است که از این میان نیز بخش عمده‌ای با مجوز کتابفروشی عمدتاً لوازم‌ التحریر و اکسسوری – لوازم جانبی – می‌فروشند.

از سوی دیگر طبق آماری که توسط خانه کتاب منتشر شده است، تا سال ۹۷ در کل کشور حدود هشت هزار کتاب‌فروشی داشتیم که حدود ۱۵۰۰ کتابفروشی در استان تهران مستقر بودند. بنابراین تا همین چند سال پیش یعنی در میانه دهه ۹۰ آمار کتابفروشی‌های فعال حدود دوبرابر رقم فعلی بود و کتابفروشی‌های تازه‌نفس رو به رشد بودند، اما در پی سیاست‌های نادرست دولت و افزایش قیمت کاغذ،‌ کتاب رفته رفته از سبد خانوار حذف شد. تا جایی که حالا تعداد کتابفروشی‌های تهران به زحمت به شمار ۶۰۰ می‌رسد.

تعطیلی کتابفروشی‌ها در سال‌های اخیر شدت بیشتری به خود گرفته است،‌ سال گذشته تجربه چند تعطیلی در شهر تهران، کام دوستداران کتاب را تلخ کرد،‌ فروشگاه کتاب کودک و نوجوان با سابقه بیش از ۴۰ سال فعالیت، کتابفروشی فردوسی با سابقه ۵۰ سال فعالیت،‌ کتابفروشی گوشه‌ با سه سال فعالیت، کتابفروشی چهل کلاغ با سه سال فعالیت،‌ کتابفروشی پارسه‌، کتابفروشی مرواردید در خیابان انقلاب،‌ کتابفروشی مهرگان در اصفهان،‌ کتابفروشی هوپا شعبه تهرانپارس،‌ کتابفروشی «ایرانیان»، کتابفروشی «نشر رود»، کتابفروشی «نشر آسیا»، کتاب‌فروشی «اکتبر»، کتابفروشی «شکسپیر» در رشت، کافه کتاب «آیه» در اراک، کتابفروشی «شهر آفتاب» مشهد مقدس، کتابفروشی «عبداللهی» و… تنها نمونه‌ای از تعطیلی‌های یکی دو سال اخیر کتابفروشی‌هاست.

این تعطیلی‌ها در حالی اتفاق افتاده است که دغدغه اصلی نشر در سال‌های اخیر کمبود ویترین کتاب بوده و به گفته معاون فرهنگی وزارت ارشاد همچنان نیمی از جمعیت ایران یعنی حدود ۴۰ میلیون نفر دسترسی به کتابفروشی ندارند.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا