رادیو و تلویزیون

نگاهی به «سوران» و «نیکان»/ یکی آمده و دیگری در راه است

سریال «سوران» در حالی از هفدهم خردادماه به آنتن شبکه یک می‌آید که مخاطب را با خودش به کردستان ببرد و روایتی از عشق، مبارزه و میهن‌دوستی مردم این دیار را روایت کند. البته این روزها «نیکان» میهمان تازه‌وارد شبکه سه سیما شده است.

به گزارش روزنه هنر، شبکه یک سیما مدتی «گیلدخت» را روی آنتن داشت؛ کاری که مجید اسماعیلی کارگردانی و محمدرضا شفیعی آن را تهیه‌کنندگی کرده‌اند. بازیگران صاحب نامی هم در این سریال به ایفای نقش پرداختند. قرار است از ۱۷ خردادماه سریال «سوران» جایگزین این مجموعه تلویزیونی در شبکه یک سیما باشد.

قصه زندگی امیر سعیدزاده ملقب به سعید سردشتی، تنها زندانی نجات‌یافته از زندان هولناک کریسکان، قرار است در قالب سریال «سوران» به تصویر کشیده شود، سریالی که رئیس رسانه ملی وعده پخش آن از شبکه سراسری در امسال را به مخاطبان و علاقه‌مندان این حوزه داده است.

تصویربرداری این اثر به عنوان تازه‌ترین اثر مرکز سریال سوره، به تهیه‌کنندگی مجتبی فرآورده و کارگردانی سروش محمدزاده که برداشتی آزاد از قصه زندگی سعید سردشتی است، به تازگی و پس از هفت ماه به پایان رسیده و به‌زودی راهی آنتن رسانه ملی می‌شود. این سریال با اقتباسی آزاد از کتاب «عصرهای کریسکان» نوشته کیانوش گلزار راغب، روایت زندگی یک جوان آزاده‌ کُرد در التهابات دهه ۵۰ منطقه کردستان است.

«سوران» که قصه عشق، مبارزه و میهن‌دوستی مردم کردستان را روایت می‌کند، از بازیگران جوان و آینده‌دار این منطقه در ایفای نقش‌های اصلی بهره می‌برد. مهدی نصرتی، ایفاگر «سوران» است و حسام محمودی فرید، توماج دانش‌بهزادی، علیرضا جعفری، مریم کاظمی، احمد جعفری، احمد صدفی، مصطفی کولیوندی، محمدرضا صولتی و با معرفی آسو پاشاپور سایر بازیگران اصلی این سریال را تشکیل می‌دهند.

زنده‌یاد حسام محمودی فرید به تازگی نقش‌آفرینی خود را در این سریال به پایان رسانده بود. «سوران» پس از سریال «کاتب اعظم» که اقتباسی از کتاب «اعترافات کاتب کشته شده» بود، تازه‌ترین اثر سریال سازمان سینمایی حوزه هنری محسوب می‌شود که اقتباس را مسئله اصلی تولید سریال‌های خود قرار داده است.

۱۸ اسفندماه سال ۱۳۹۹ نیز با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران از تقریظ حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بر کتاب «عصرهای کریسکان» در سنندج رونمایی شد. در متن تقریظ رهبر معظم انقلاب بر این کتاب آمده: بسیار جذاب تهیه شده است؛ هم خود سرگذشت این جوان آزاده‌ی کرد جذاب است و هم نوع نگارش صریح و کوتاه و بی‌حاشیه‌ کتاب. با اینکه نیروهای مبارز کرد طرفدار جمهوری اسلامی را از نزدیک دیده و شناخته‌ام، آنچه از فداکاری‌های آنان در این کتاب آمده، برایم کاملاً جدید و اعجاب‌آور است. نقش مادر و همسر هم حقّاً برجسته است.

دلاوری و شجاعت راوی و خانواده‌اش ممتاز است و نیز برخی عناصر دیگر کردی که از آنان نام برده شده است. در کنار این درخشندگی‌ها، رفتار قساوت‌آمیز و شریرانه‌ کسان دیگری که بدروغ از زبان مردم شریف کرد سخن می‌گفتند نیز بخوبی تشریح شده است. کتاب جامعی است؛ تاریخ، شرح حال، شناخت قوم کرد، شناخت حوادث تلخ و شیرین منطقه‌ کردی در اوایل انقلاب در آذر ۹۹ مطالعه شد.

کتاب «عصرهای کریسکان» خاطرات امیر سعیدزاده جوان آزاده کرد، مشهور به سعید سردشتی از سال منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۷۴ به قلم کیانوش گلزار راغب در ۲۸۰ صفحه شامل ۲۷ فصل متن و یک فصل پیوست‌ها حاوی اسناد و تصاویر، در سال ۱۳۹۴ منتشر شد.

ابتکار خاطره ‌نگار این کتاب در تدوین و تنظیم روایت‌های موازی سعید و همسرش از نکات و عوامل جذابیت کتاب است. خواننده در اولین فصل کتاب با خاطرات سعید مواجه می‌شود و فصل دوم خاطرات همسر او را می‌خواند و به همین ترتیب تقریباً نیمی از فصول کتاب به خاطرات سعیدزاده و نیم دیگر به خاطرات سعدا اختصاص دارد که معمولاً خاطراتی شیرزن کُرد حجمی کمتر از خاطرات همسرش را به خود اختصاص داده است.

اما سریال «نیکان» این روزها به تازگی به عنوان سریال جایگزین «آتش و باد» مجتبی راعی روی آنتن شبکه سه سیما است. اگرچه قضاوت خیلی زود است اما ترکیب بازیگران سریال «نیکان» از نسل‌های مختلف نشان می‌دهد اثری تماشایی برای مخاطبان باشد.

ملودرام‌های اجتماعی معمولاً جزو آثار پرمخاطب تلویزیون محسوب می‌شوند. چون داستان‌هایی را روایت می‌کنند که با ذائقه و سلیقه مخاطب امروز همخوانی دارد.

یکی از این مجموعه‌ها «نیکان» نام دارد که قرار است از ۱۲ خردادماه میهمان خانه‌های مردم شود. سریالی محصول سیما فیلم و به کارگردانی علی سرآهنگ و تهیه‌کنندگی کامران مجیدی که حرف‌های تازه‌ای در زمینه دغدغه‌های نوجوانان، اتفاقاتی برای جوانان و جاذبه‌های متفاوتی برای دختران داشته باشد.

در خلاصه داستانی که از این سریال منتشر شده، آمده‌است: «یه پرنده کوچیک قبل از پرواز، اولین چیزی که تجربه می‌کنه یه حسی شبیه به سقوطه.»  از آنجا که قهرمان این داستان دختری جوان با دغدغه‌های امروزی است و نیز حضور کامران مجیدی در مقام تهیه‌کننده‌، عده‌ای معتقدند فضای این کار بی‌شباهت به فیلم «لاک قرمز» نیست.

نکته بعد کارگردانی علی سرآهنگ و نخستین تجربه تلویزیونی‌ اوست. آنها برای این سریال از بازیگران نام آشنایی هم دعوت به همکاری کرده‌اند؛ از جمله: پژمان بازغی، بهنام تشکر، سیما تیرانداز، شقایق فراهانی، رضا داوودنژاد، مریم سعادت و اصغر نقی‌زاده.

هر مجموعه تلویزیونی با اهدافی ساخته می‌شود و سازندگان آثار نمایشی صرفا با هدف سرگرم‌کنندگی آنها را نمی‌سازند، بلکه با هر اثرشان می‌خواهند تلنگری هم به مخاطبان بزنند و آنها را به فکر وا‌دارند. این اتفاق در سریال تلویزیونی نیکان هم رخ داده و سازندگان این اثر نمایشی هم اهداف قابل تاملی برای ساخت این اثر داشتند.

در واقع آنها درصددند مسائل مبتلا‌به قشر نوجوان جامعه را به تصویر بکشند که با چه مسائلی مواجهند. بنابراین گروه سازنده سعی کرده دنیای واقعی این دسته از مخاطبان را به بهترین شکل به تصویر بکشد تا مورد توجه مخاطبان به ویژه والدین هم قرار گیرد.

چرا که این روزها مسائل نوجوانان کم نیست و باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا گاهی غفلت والدین ممکن است به ماجراهای زیادی منجر شود. به همین دلیل سریال نیکان قرار است به این موارد بپردازد.

پرداختن به زندگی، دغدغه‌ها و مسائل مربوط به نوجوانان و به‌خصوص دختران نوجوان می‌تواند دستمایه خوبی برای تولید یک سریال تلویزیونی باشد. از طرفی برای مخاطبان هم جذابیت‌های بسیاری دارد و همچنین موقعیت‌های درام خوبی را هم به وجود می‌آورد. اتفاقی که قرار است در سریال نیکان هم شاهد باشیم.

گرچه در سینما نمونه‌های بسیاری در این زمینه داریم که محوریت داستان، یک دختر نوجوان و تمام دغدغه‌های مربوط به این نسل است اما در تلویزیون هم طی دهه‌های گذشته این موضوع یکی از مضامین مهم سریال‌سازی بود. از جمله مجموعه‌های تلویزیونی «دبیرستان خضرا» و «دوران سرکشی» که جزو آثار پربیننده تلویزیون در آن سال‌ها بود.

سازندگان این آثار دغدغه‌های نوجوانان آن روزها را به تصویر کشیده‌ بودند؛ دغدغه‌هایی که اصلاً به روزمرگی‌های نوجوانان امروز شباهتی ندارد. با توجه به نسل امروز که ذهنیت‌هایشان با آن دوران تفاوت‌های بسیاری دارد، لازم است کارگردانان به این امر در سریال‌سازی توجه بیشتری داشته‌باشند و با توجه به خواسته نوجوانان امروز، مجموعه‌های تلویزیونی را تولید کنند که با مخاطبان نوجوان، ارتباط برقرار کند.

گرچه قضاوت برای اثری که هنوز پخش نشده زود است اما ترکیب بازیگران از نسل‌های مختلف نشان می‌دهد اثری تماشایی برای مخاطبان باشد. در واقع آنها سعی کردند بازیگرانی برای نقش‌ها انتخاب کنند که مخاطبان کمتر آنها را در ایفای چنین شخصیت‌هایی دیده‌باشند تا برایشان همراه با تازگی بوده و از ویژگی‌های متمایزی برخوردار باشد.

ضمن اینکه پخش تیزر این مجموعه تلویزیونی که از چند روز پیش از شبکه سه آغاز شده، نشان می‌دهد این سریال می‌خواهد مخاطبان را غافلگیر کند؛ چراکه در تیزر شاهد تردیدها و دودلی نوجوان قصه هستیم که با مسائل مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند.

البته برای قضاوت زود است و باید صبر کنیم سریال پیش برود اما در مجموع می‌توان ساخت چنین سریالی را که دست روی موضوع دختران نوجوان گذاشته، به فال نیک گرفت و ضرورت دارد تولید چنین آثاری روند رو به رشدی داشته‌باشد.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا