فرهنگ و جامعه

کشف زیورآلات خیره‌کننده در چین

باستان‌شناسانی که در چین مشغول کاوش بودند به مجموعه‌ای از اکتشافات قابل‌ توجه، از جمله ساختمان،‌ گورستان و کارگاه‌های برنز چندهزارساله دست یافتند.

به گزارش روزنه هنر، گروهی از باستان‌شناسان با کاوش در جنوب غربی چین محوطه گسترده‌ای را کشف کردند که ساختمان‌های گِلی، گورستان و کارگاه‌های ریخته‌گری برنز متعلق به ۳۲۰۰ سال پیش را شامل می‌شود.

این محوطه که ۱۱ تپه را دربرمی‌گیرد و در استان «شانشی» واقع شده است، در دوران سلسله «شانگ»، دوره‌ای از عصر برنز و از ۱۶۰۰ تا ۱۰۴۶ قبل از میلاد، خانه یک قدرت منطقه‌ای بود. باستان‌شناسان از کشف این محوطه به عنوان یک پیشرفت بزرگ در باستان‌شناسی سلسله «شانگ» یاد می‌کنند.

از زمان شروع کار در ژوئن ۲۰۲۲، باستان‌شناسان بیش از ۲۰۰ شیء مدفون را در این محوطه کشف کرده‌اند.

این محوطه بزرگترین محوطه در نوع خود است که تاکنون در این منطقه کشف شده و از جمله مهم‌ترین مواردی که در این محوطه کشف شده است به ۹ مقبره‌ای می‌توان اشاره کرد که به مقام‌های عالی‌رتبه تعلق داشته‌اند. باستان‌شناسان درون این مقبره‌ها اشیاء ارزشمندی، از جمله تجهیزاتی که به اسب و درشکه متصل می‌شود، زیورآلات فیروزه‌ای، ابزارهای استخوانی، گوشواره‌های طلا، ‌تیر و تبرهای مسی را کشف کرده‌اند.

این نخستین‌باری است که تجهیزات اسب و درشکه متعلق به سلسله «شانگ» در این منطقه از چین کشف می‌شود. این اکتشاف می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره تغییرات ایجادشده در سنت‌های خاکسپاری ارائه کند.

باستان‌شناسان معتقدند اشیاء جنس برنز و استخوان کشف‌شده در این مکان با سایر آثار تاریخی متعلق به دودمان «شانگ» ‌ که پیش‌تر در سایر نقاط چین کشف شده بودند، شباهت دارد.

منبع: ایسنا به نقل از آرت نت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا