نمایش خانگی

عرضه مجموعه‌ای از فیلم‌های پدر وسترن اسپاگتی

همزمان با انتشار مستندی در مورد سرجیو لئونه با دوبله اختصاصی، مجموعه‌ای از آثار این فیلمساز ایتالیایی نیز در دسترس کاربران شبکه نمایش خانگی قرار گرفت.

به گزارش روزنه هنر، فیلم مستند سرجیو لئونه: یک ایتالیایی که آمریکا را جعل کرد با دوبله اختصاصی به فیلم‌نت آمد.

مستند سرجیو لئونه: یک ایتالیایی که آمریکا را جعل کرد، ادای احترامی است به کارگردان افسانه‌ای ایتالیا، سرجیو لئونه که توسط هنرمندان مختلف بیان می‌شود. سرجیو لئونه یکی از کارگردان‌های پیشرو در ژانر وسترن است و به فیلم‌های او لقب وسترن اسپاگتی را داده‌اند.

در این مستند که محصول ۲۰۲۲ است و به کارگردانی فرانچسکو زیپل ساخته شده است، چهره‌هایی همچون دارن آرونوفسکی، ژاک اودیار، جنیفر کانلی، رابرت دنیرو، کلینت ایستوود، داریو آرجنتو، دیمین شزل، انیو موریکونه، مارتین اسکورسیزی، استیون اسپیلبرگ، کوئنتین تارانتینو و جوزپه تورناتوره حضور دارند.

همچنین همزمان با دوبله اختصاصی مستند سرجیو لئونه: یک ایتالیایی که آمریکا را جعل کرد، تعدادی از آثار مهم این فیلمساز ایتالیایی نیز در پلتفرم فیلم‌نت عرضه شدند.

این مجموعه شامل «به‌خاطر یک مشت دلار» (۱۹۶۴)، «خوب، بد، زشت» (۱۹۶۶)، «به من میگن هیچکس» (۱۹۷۳) به کارگردانی تونینو والری و تهیه‌کنندگی لئونه، و «روزی روزگاری در آمریکا» (۱۹۸۴) است. لازم به ذکر است که از میان ساخته‌های سرجیو لئونه، فیلم‌های «به خاطر چند دلار بیشتر» (۱۹۶۵)، «روزی روزگاری در غرب» (۱۹۶۸) و «به خاطر یک مشت دینامیت» (۱۹۷۱) نیز در دسترس کاربران پلتفرم فیلم‌نت قرار دارد.

سرجیو لئونه (۱۹۲۹-۱۹۸۹) فیلمساز ایتالیایی است که او را به‌عنوان پدر وسترن اسپاگتی می‌شناسند.

وسترن اسپاگتی یکی از زیرگونه‌های ژانر وسترن بود که در دهه ۱۹۶۰ در اروپا و به‌طور ویژه در ایتالیا شکل گرفت و به همین دلیل چنین عنوانی به آن اطلاق شد. این زیرژانر وسترن با تغییر بسیاری از الگوهای وسترن‌های کلاسیک سینمای آمریکا، تحولی قابل‌توجه در این ژانر به‌وجود آورد.

موفقیت سه‌گانه دلار به کارگردانی لئونه (شامل «به‌خاطر یک مشت دلار»، «به‌خاطر چند دلار بیشتر» و «خوب، بد، زشت») را عامل اصلی شکل‌گیری وسترن اسپاگتی دانسته‌اند.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا