تئاتر

آثار نمایشی آقاخانی و باشکوه منتشر شد

«نوزده، نودونه» نوشته ایوب آقاخانی و «خواب خوب خواب» نوشته سلیم باشکوه به عنوان تازه‌ترین آثار نمایشی تولیدی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منتشر شده‌اند.

به گزارش روزنه هنر، کتاب «نوزده، نودونُه؛ درام در نُه صحنه» به‌قلم ایوب آقاخانی در ۷۲ صفحه با قیمت ۶۰هزار تومان در انتشارات سوره مهر روانه بازار شده است.

این کتاب به توصیف درام می‌پردازد و با بیان شاهد مثال‌هایی روش‌های نگارش درام را توضیح می‌دهد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «اصلاً گزینه دیگه‌ای روی میز نیست. همه‌ش دعوای قدرته. معادلات دنیا داره جابه‌جا می‌شه؛ هزینه‌ش رو هم مردم عادی می‌دن؛ مثل همیشه حتی اگه اشتباه انسانی پشتش باشه. چرنوبیل یادت نیست؟ برای اون چشم‌بادومی‌ها هم که «مردم» یعنی «گله». فقط «شماره» عددها عوض می‌شن؛ قدرت جابه‌جا می‌شه تا بعضی‌ها بشینن سرجاشون و بفهمن دنیا دست کیه!»

همچنین کتاب «خواب خوب خواب» نمایشنامه‌ای نوشته سلیم باشکوه است که در ۶۰ صفحه و با قیمت ۵۵ هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است.

«خواب خوب خواب» روایتی از زندگی خانواده‌ای است که بعد از به کما رفتن و نباتی شدن زندگی یکی از برادران درگیر مشکلات فراوانی می‌شود.

در خلاصه داستان این نمایشنامه آمده‌است: «خواب خوب خواب» ترسیم هابیل و قابیل یکی از مهم‌ترین اساطیر انسانی است که روایت آن در حصار مکان و زمان خاصی متوقف نمانده است، پرداخت به این اسطوره در کنار پی‌رنگ‌های دیگر که در جریان داستان «خواب خوب خواب» اتفاق می‌افتد نشانی از حضور زنده این اسطوره در زندگی انسان معاصر دارد. در گزیده‌ای از این کتاب آمده است: «مشهد اگه امام رضا نداشت، کبوتراش چیکار می کردن؟»

سلیم باشکوه پیش از این، نمایشنامه «خواب خوب خواب» را در سال ۱۳۹۶ کارگردانی کرده و روی صحنه برده است.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا