فرهنگ و جامعه

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری جهانی شد

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: در جلسه شورای ثبت رویدادهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برگزاری رویداد گردشگری خیام نیشابوری در سطح جهانی و رویداد گردشگری عطار نیشابوری در سطح ملی تعیین شد.

به گزارش روزنه هنر، سیدجواد موسوی با اعلام این خبر افزود: در این جلسه که با حضور دکتر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی، دکتر ارکانی، نماینده مردم نیشابور، فیروزه، زبرخان و میان‌جلگه و اعضای شورای ثبت رویدادهای گردشگری کشور برگزار شد، دلایل توجیهی لازم در خصوص ضرورت برنامه‌ریزی روزهای ملی ارائه شد که داوران حاضر در جلسه پس از ارائه توضیحات نماینده نیشابور و شهرداری مصوب کردند که روز بزرگداشت این حکیم فرزانه به عنوان رویدادی در سطح جهانی ثبت شود.

وی تصریح کرد: با این مصوبه روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری که هر سال ۲۸ اردیبهشت‌ ماه برگزار می‌شود، از سال آینده در سطح بین‌المللی برگزار شده و امکان حضور گردشگران خارجی در این رویداد فراهم می‌شود و شهر نیشابور از منافع حضور آنان بهره‌مند خواهد شد.

روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، موسوی گفت: حکیم عمر خیام نیشابوری فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و شاعر رباعی‌سرای ایرانی در دوره سلجوقی است. آوازه وی مدیون نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا