سینما

پایان کارگاه «خلق ایده، ساخت فیلمنامه» در موزه سینما

هشتمین جلسه کارگاه«خلق ایده، ساخت فیلمنامه» با حضور علی اکبر قاضی نظام عصر روز گذشته در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش روزنه هنر، علی اکبر قاضی نظام در  ابتدا به نقل از سید فیلد گفت: در هالیوود موفقیت‌های یک شبه وجود ندارد. ضرب‌المثل معروفی است که می‌گوید: «موفقیت یک شبه، پانزده سال طول می‌کشد!» این حرف درست است باور کنید. موفقیت حرفه‌ای را پشتکار محکم رقم می‌زند.

وی ادامه داد: هر شغلی را که انتخاب کنید احتیاج به تمرین دارد و شما که به کلاس نگارش فیلمنامه آمدید باید مدام در حال نگارش فیلمنامه و خواندن کتاب‌های داستان و دیدن فیلم و خواندن نقدهای مربوط به آن باشید و مجددا آن فیلم را ببینید تا بیشتر فیلم را درک کنید. سعی کنید جمله نگو نشان بده را در سینما آویزه گوش کنید و بدانید که یک تصویر معادل هزاران کلمه است و تا جایی که می‌توانیم با تصویر حرف خود را منتقل کنیم و از نگارش دیالوگ پرهیز کنیم.

در  کارگاه قاضی نظام، تمرین فیلمنامه‌هایی که به دانشجویان داده بود و مطالعه کرده بود را تحویل دانشجویان داد و در مورد تک تک آنها با دانشجویان صحبت کرد و نقطه نظرات خود را اعلام کرد تا دانشجویان کارهای ارائه شده را مجددا باز نویسی کنند و تحویل دهند.

در ادامه نویسنده‌های جوان که آثارشان خوب بود مورد تشویق حاضرین قرار گرفتند و قرار شد بقیه دانشجویان کنفرانس‌های خود را در زمینه داستان، نمایشنامه، فیلمنامه تا دو هفته دیگر در جلسه حضوری ارائه دهند. قاضی نظام در پایان بنا به در خواست دانشجویان در هفته‌های گذشته، فیلم سینمایی نیاز را به نمایش گذاشت و در مورد پرده‌های داستان نیاز توضیح داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا