سینما

علی نیک‌رفتار و فتاح ذی‌نوری عکاسان سال سینمای ایران شدند

هشتمین مسابقه و جشن عکاسان سینمای ایران برگزار شد و عکاسان سال سینمای ایران معرفی شدند.

به گزارش روزنه هنر، شب گذشته ۱۶ تیر ماه اختتامیه هشتمین مسابقه و جشن عکاسان سینمای ایران در پردیس و گالری ملت برگزار شد و نیما کرمی اجرای آن را بر عهده داشت.

در ابتدای این مراسم محمدحسن هندی دبیر این دوره جشن گفت: «خوشحالم بعد از وقفه‌ای دوساله امروز شاهد برپایی هشتمین جشن عکاسان سینما هستیم. جشن و مسابقه‌ای که ۲۱ نفر از همکاران عزیزم با ۴۳ مجموعه در بخش اصلی و ۹ مجموعه در بخش جنبی (سینما در مترو) متقاضی شرکت در آن بودند و با قضاوت سینماگران مطرحی که به عنوان داور افتخار همراهی دادند، امشب شاهد معرفی برگزیدگان خواهیم بود.»

او ادامه داد: «قدردان اعتماد شورای مرکزی انجمن صنفی عکاسان سینما برای سپردن این مسئولیت هستم و از حامیان جشن هم کمال تشکر را دارم که بدون حضور آنها پیمودن این مسیر غیرممکن بود.»

بعد از پخش کلیپ یادبود زنده‌یاد فریماه فرجامی و مرور ادوار گذشته جشن عکاسان سینما، با حضور مرضیه برومند، همایون ارشادی، مهری شیرازی و حسن هندی روی صحنه، از رضا صفایی‌پور (طوفان) بازیگر پیشکسوت سینمای ایران به پاس سال‌ها حضور در سینما تجلیل شد.

صفایی‌پور در سخنانی کوتاهی گفت: «حضورم در سینما به سال ۱۳۴۸ برمی‌گردد و دوست داشتم روی این سن از طرف انجمن بازیگران سینما تجلیل شوم. از انجمن عکاسان سینما تشکر می‌کنم. به اندازه چند ماه انرژی گرفتم‌.»

در بخش دیگری از مراسم با حضور مرضیه برومند، محمدرضا شفیعی و حسن شجاعی از امید صالحی، علی نیک‌رفتار ‌و محمد بدرلو برگزیدگان بخش جنبی جشن هشتم (مسابقه سینما در مترو) تجلیل شد.

همچنین محسن سیدی دیگر عکاس پیشکسوت سینما هم در این مراسم مورد قدردانی قرار گرفت.

نکوداشت بابک برزویه، عکاس فقید سینمای ایران از دیگر بخش‌های اصلی جشن هشتم عکاسان سینما بود که با پخش کلیپی از صحبت‌های او درباره عکاسی فیلم همراه بود.

پس از برپایی این بخش، مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما روی صحنه آمد و در صحبت‌هایش درباره جایگاه عکاسی فیلم در سینما گفت: «من تا به امروز با عکاسان خوبی همکار بودم. محمد فرنود را وقتی۱۷-۱۸ ساله بود می‌شناختم. او هم در چند پروژه تلویزیونی همراه ما بود. یکی از شانس‌های بزرگم این بود که محمود کلاری عکاس فیلم «شهر موشها» بود. اگر چه بخش زیادی از عکس‌های ما را گم کرد و نداد (باخنده). عکاسان معمولا سر عکس دادن بدقولی می‌کنند. آن زمان بدتر بود. وقتی عکسی هم از عکاس می‌گرفتیم، خبرنگاران از ما می‌گرفتند و چیزی برای خودمان نمی‌ماند! بعد با شاپور پورامین کار کردم. از بچه‌های نمایش عروسکی بود و همزمان عکاسی می‌کرد. امیر عابدی هم از عکاسان خوبی است که سال‌های زیادی با من همکاری کرد. خوشبختانه من با عکاسان خوبی کار کردم.»

در ادامه مرضیه برومند، غوغا بیات، امیرحسین آرمان، هادی حجازی‌فر، نوید و جمشید محمودی، نازنین پیرکاری و حسن هندی برای اهدای جوایز بخش اصلی روی صحنه آمدند.

در این بخش از محمد فوقانی برای مجموعه عکس‌های فیلم «اتاقک گلی» و سمیه جعفری برای مجموعه عکس‌های «سرهنگ ثریا» قدردانی شد.

محمد فوقانی که برای دریافت لوح تقدیر روی سن حاضر شد، خطاب به رضا صفایی گفت: «به انجمن عکاسان سینما افتخار می‌کنم که از شما تقدیر کرد تا شاید کمی از زحماتی که برای سینما کشیدید به این واسطه قدردانی شود.»

او ادامه داد: «خاطرات زیادی از رضا صفایی دارم و از او یاد گرفتم. من از فیلم چهارمی که عکاسی کردم متوجه موقعیت مهم عکاسی فیلم شدم. رضا صفایی آن زمان سفارش من را به یک تهیه‌کننده کرد و من فقط سه فیلم کار کرده بودم و تجربه‌ای نداشتم. او تلاش کرد من در فیلم حضور داشته باشم. از فیلم چهارمی که عکاسی کردم متوجه شدم که عکاسی فیلم هنری ست بسیار پیچیده و سخت و در عین حال شیرین که این باور را تا امروز مدیون رضا صفایی‌پور (طوفان) هستم.»

در ادامه، تندیس عکاس سال سینمای ایران به فتاح ذی‌نوری برای مجموعه عکس‌های سریال نمایش خانگی «پوست شیر» و علی نیک‌رفتار برای مجموعه عکس‌های فیلم «موقعیت مهدی» اهدا شد.

در بخش پایانی مراسم مسعود درستی (مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه)، محمدرضا شفیعی (مدیرعامل مجموعه رسانه‌ای صبا)، حمید قاسمی (مدیرعامل هفت هشتاد)، مهرداد باقری (رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری) و مریم پیرکاری (مدیر عامل موسسه تصویر شهر) به دلیل حمایت و همراهی در برپایی هشتمین جشن عکاسان سینمای ایران قدردانی به عمل آمد.

در طول برگزاری بخش اصلی مراسم، کاریکاتور برگزیدگان جشن عکاسان که توسط مرتضی تهرانی کارتونیست اجرا شده بود بر پرده نقش بست و در پایان این کاریکاتورها به برگزیدگان اهدا شد.

مرضیه برومند، غوغا بیات، همایون ارشادی، حسن زاهدی، هادی حجازی‌فر، نوید محمودی، جمشید محمودی، محمد فوقانی، سیامک زمردی، هادی پویان، رضا مهاجر، امیرحسین آرمان، مهری شیرازی، بهرام بدخشانی، محمدرضا شفیعی، مریم پیرکاری، بهروز صادقی، ایران انتظام، احمدرضا شجاعی، امید صالحی، عباس ابهری، نازنین سلامیان، محسن سیدی در این مراسم حضور داشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا