فرهنگ و جامعه

وزیر میراث فرهنگی از قلعه حسن صباح بازدید کرد

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز سه شنبه از قلعه تاریخی حسن صباح در رودبار الموت شرقی بازدید کرد.

به گزارش روزنه هنر، ضرغامی در این بازدید مسیر پای تپه تا قلعه حسن صباح را پیاده روی کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه این بازدید از پایگاه ملی میراث فرهنگی گازرخان نیز بازدید به عمل آورد.

این عضو کابینه دولت سیزدهم در جریان این بازدید با اهالی منطقه نیز دیدار و در جریان مسایل، مشکلات و مطالبات آنها قرار گرفت.

ضرغامی پیش از این در سفر یک روزه خود به استان قزوین با سفر به رودبار الموت شرقی از قلعه لمبسر و منطقه نمونه گردشگری دریاچه اوان نیز بازدید کرد.

قلعه الموت در شمال شرقی استان قزوین و در نزدیکی روستای گازر خان قرار دارد.

شهرت این قلعه به خاطر حسن صباح مروج مذهب اسماعیلیه در دوره سلجوقی است تا جایی که وی پس از رانده شدن از دربار ملکشاه سلجوقی برای فراگیری اصول مذهب اسماعلیه نزد فاطمیان مصر رفت و در مدت زمان کوتاهی به داعی کبیر ملقب شد.

وی پس از بازگشت، سرتاسر ایران را جهت پیدا کردن مقری برای فعالیت های خود زیر پا نهاد و در نهایت منطقه الموت را به عنوان مکانی برای فعالیت های خود انتخاب کرد، در مورد سال ساخت این قلعه میان مورخان اختلاف نظر است اما باید سال ساخت آن را متعلق به اوایل دوره اسلامی دانست.

حسن صباح در سال ۴۸۲ هجری قمری این قلعه را تصرف و بهای آن را که معادل هزار یا سه هزار دینار طلا بود به حاکم رانده شده آن پرداخت، این قلعه در سال ۶۵۴ هجری قمری به تصرف هولاکو خان مغول درآمد.

با تصرف و به آتش کشیده شدن کتابخانه نفیس، این قلعه از رونق افتاد و به زندان و تبعید گاه تبدیل شد.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا