فرهنگ و جامعه

نمایشگاه روایت قتل ناصرالدین شاه در کاخ گلستان گشایش یافت

نمایشگاه روایت قتل ناصرالدین شاه با رونمایی از کتیبه مقبره و آثاری از آخرین لحظات زندگی او در مجموعه جهانی کاخ گلستان گشایش یافت.

به گزارش روزونه هنر، نمایشگاه روایت قتل ناصرالدین شاه روز یکشنبه -٢۵ تیر- در عمارت چادرخانه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان و با حضور آفرین امامی مدیر مجموعه و جمعی از کارشناسان میراث فرهنگی و مورخان و اصحاب رسانه گشایش یافت.

در این نمایشگاه برای نخستین بار از کتیبه مقبره ناصرالدین شاه که واقعه قتل او را روایت می کند و از موزه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) در ری به امانت گرفته شده رونمایی شد.

نمایشگاه روایت قتل ناصرالدین شاه در کاخ گلستان گشایش یافت
دستمال پارچه آغشته به خون ناصرالدین شاه در روز ترور توسط دکتر محمد شیخ برای بند آوردن خون در جای گلوله فرو برده شده است
‌در این نمایشگاه همچنین آثار نفیس دیگری از گنجینه کاخ گلستان که آخرین لحظات زندگی ناصرالدین شاه را یادآوری می‌کند روز یکشنبه به نمایش گذاشته شده است.

نمایشگاه روایت قتل ناصرالدین شاه در کاخ گلستان گشایش یافت
صندلی که ناصرالدین شاه پس از مضروب شدن در حرم حضرت عبدالعظیم بر روی آن نشانده شد
‌ناصرالدین شاه قاجار روز پنج‌شنبه ١١ اردیبهشت ١٢٧۵.ش به هنگام زیارت حرم حضرت عبدالعظیم(ع) توسط میرزا رضا کرمانی ترور شد و درگذشت. پیکرش را پس از غسل و کفن، حدود یک سال در تکیه دولت به امانت گذاشتند و پس از آن که مقبـره‌اش در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) آماده شد، جنازه‌اش را به آرامگاه ابدی او منتقل و دفن کردند.

چهار سال بعد در مقبره کتیبه‌ای مشتمل بر چهل و چند قطعه خوشنوسی مطلا نصب شد که واقعۀ روز قتل ناصرالدین شاه قاجار را روایت می‌کند.

این کتیبه داستان جزییات روز قتل ناصر الدین شاه و پس از آن را روایت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا