سینما

کمدین انگلیسی نخستین اقتباس از آثار استنلی کوبریک را به روی صحنه می‌برد

آرماندو ایانوچی تهیه‌کننده و کمدین انگلیسی برای نخستین بار، اقتباسی از فیلم استنلی کوبریک را به روی صحنه می‌برد؛ این نمایش قرار است در پاییز ۲۰۲۴ افتتاح شود.

به گزارش روزنه هنر، اقتباسی از فیلم دکتر استرنج لاو کمدی آخرالزمانی جنگ سرد ساخته استنلی کوبریک در سال ۱۹۶۴، توسط آرماندو ایانوچی، که برای طنزهای سیاسی تلویزیونی The Thick of It و Veep شناخته می‌شود، روی صحنه می‌رود. ایانوچی به بی بی سی گفته به عنوان یک داستان، به نظر می‌رسد زمان مناسبی برای یادآوری منطق دیوانه‌وار پشت بازی‌های خطرناک ابرقدرت ها به مردم باشد.

نویسنده و کارگردان این نمایش که پاییز آینده در وست‌اند لندن به روی صحنه می‌رود، برنده دو جایزه اولیویه شان فولی است.

ایانوچی روز شنبه در برنامه امروز رادیو ۴ بی بی سی به شوخی گفت: در این مواقع غم انگیز، چه راهی بهتر از نمایش صحنه‌ای درباره پایان جهان برای شاد کردن ملت؟

این اقتباس در حالی به روی صحنه می‌رود که کریستین بیوه کوبریک گفته ما همیشه از اینکه کسی اجازه اقتباس از آثار استنلی را بدهد مایل نبوده‌ایم و هرگز چنین نکرده‌ایم. این برای او آنقدر مهم بود که تغییری در نحوه تمام کردنش ایجاد نکرد. اما ما نمی‌توانستیم در برابر مجوز دادن به این پروژه مقاومت کنیم: زمان مناسب است؛ افرادی که این پروژه را انجام می‌دهند فوق‌العاده هستند و استرنج لاو باید برای مخاطبان جدید و جوان‌تری معرفی شود. من مطمئن هستم که استنلی نیز آن را تأیید می‌کرد.

کاترینا کوبریک دختر استنلی کوبریک هم گفته موضوع این فیلم به طور مجدد مرتبط با فضای سیاسی حاکم بر ماست.

خانواده کارگردان فقید همچنین اجازه دسترسی به آرشیو کوبریک را که در آن به گفته ایانوچی اسناد مربوط به فیلم از جمله برخی صحنه‌های دور ریخته‌شده، پیش‌نویس‌ها و لحظاتی را که قرار بود فیلم‌برداری کنند اما انجام نشد را پیدا کرده است.

در این فیلم، پیتر سلرز در سه نقش اصلی بازی کرد: دانشمند آلمانی، افسر انگلیسی که متوجه می شود یک ژنرال آمریکایی به طور یکجانبه دستور حمله هسته‌ای به اتحاد جماهیر شوروی را صادر کرده و رئیس جمهوری آمریکا که باید برای جلوگیری از نابودی همه جانبه جهان تلاش کند.

کمدین انگلیسی درباره بوریس جانسون هم تئاتر می‌سازد

ایانوچی نویسنده و کارگردان انگلیسی همچنین اکنون روی پروژه تئاتر دیگری درباره بوریس جانسون و نقش او در همه‌گیری و حزب گیت کار می‌کند، اگرچه جزئیات کامل آن هنوز اعلام نشده است. او در این باره هم گفته به جای تلاش برای انجام یک کاوش تلویزیونی از آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد، احساس می‌کند انجام کاری روی صحنه به صورت زنده دقیقاً لحظه مناسبی برای انجام آن است.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا