سینما

بدرقه پیکر مازیار شیخ‌محبوبی/ صدابردار سینما به خانه ابدی رفت

پیکر مازیار شیخ محبوبی (صدابردار سینمای ایران) با حضور جمعی از اهالی سینما در حالی به سوی آرامگاه ابدی بدرقه شد که جمعی از هنرمندان ضمن گله از برخی بیکاری‌ها و بی‌توجهی‌ها تاکید کردند که خود اهالی سینما بیشتر باید هوای یکدیگر را داشته باشند.

به گزارش روزنه هنر، در این مراسم که در ساختمان شماره ۲ خانه سینما (۲۶ تیر ماه) برگزار شد، حسن زاهدی، آرش قاسمی، محمدرضا دلپاک، محسن امیریوسفی، شهرام درخشان، وحید موساییان، بیژن میرباقری، مجتبی میرطهماسب، ابراهیم مختاری، نازنین مفخم و…. حضور داشتند.

شهرام درخشان که اجرای برنامه را برعهده داشت، خطاب به حاضران با اشاره به شرایط بیکاری برخی هنرمندان گفت: چرا کنار هم نیستیم و همه کسانی که می توانند کاری بکن، چرا یک اقدام عاجل انجام نمی‌دهند.

او با اشاره به مرگ مازیار شیخ محبوبی یادآور شد که جامعه هنری ایران یکی از شریف‌ترین اعضایش را از دست داد.

بهمن اردلان از هنرمندان سینمای ایران هم در سخنانی از طرف انجمن صدابرداران و صداگذاری درگذشت مازیار شیخ محبوبی را تسلیت گفت و ادامه داد: آمده‌ایم از دوستی خداحافظی کنیم که سال ها شاید بیش از ۲۵ سال فعال صنفی بوده و در خانه سینما رفت و آمد داشته و برای پیش‌برد دانش صنفی تلاش کرد، بنابراین ما مدیون تلاشش هستیم.

او با فیلم «عبور از تله» وارد این کار شد و با توصیه زنده یاد مسعود بهنام در طول این سالها بسیار دقیق و تلاشگر کار کرد پس قدردان زحماتش هستیم.

اردلان در پایان سخنانش گفت: از بیرون می دیدیم که (مازیار) یک کوه سخت غیر قابل نفوذ بود اما بسیار عاطفی و حساس بود و هر چیز کوچکی، قلبش را جریحه‌دار می‌کرد و برای کارش و روابط خانوادگی‌اش سختی‌های زیادی کشید، امیدواریم الان به آرامش رسیده باشد.

جعفر گودرزی رییس انجمن منتقدان سینمای ایران هم که مازیار (شیخ محبوبی) در این صنف حضور موثر داشت، متنی را قرائت کرد و گله کرد از بی‌توجهی به هنرمندان و در عین حال درخواست کرد که خود هنرمندان قدر خودشان را بدانند.

مجتبی میرطهماسب مستندساز و از دوستان مازیار شیخ محبوبی ادامه داد: او یکی از صاحبان این خانه (خانه سینما) بود، به خاطر سال ها حضور صنفی‌اش.او یکی از سخت‌گیرترین صدابرداران بود خصوصا در کار مستند. او هیچ وقت آدم سطحی نبود و عمیق بود.

او ادامه داد: متاسفم مازیار را نداریم، هوای همدیگر را داشته باشیم.

حسن زاهدی از پیشکسوت‌های عرصه صدابرداری با ارائه متنی از جای خالی شیخ محبوبی گفت و متاثر شد.

دخترش فروغ هم ضمن تشکر از همکاران «واقعی پدرش» در عین حال از عشق پدرش به سینما گفت و ادامه داد: او همیشه دوست داشت، پروژه سنگین کار کند و خودش وقتی کاری را شروع می کرد، می‌گفت که این پروژه سنگین است و نه کلوزآپ.

شاپور عالی دایی از مدیران سابق خانه سینما هم با اشاره به انرژی همیشگی مازیار شیخ محبوبی ادامه داد: نمی دانم چه اتفاقی در سینما افتاده است؟! چرا کارگروه تشکیل نمی دهید؟! جامعه شناس نمی‌آورید تا دغدغه‌ها و مشکلات را بررسی کنند.

بیژن میرباقری کارگردان هم در بخشی از سخنانش درخواست کرد که خانه سینما یک هیات مشاوران حقوقی داشته باشد تا برخی مشکلات اهالی سینما را بتواند رسیدگی کند چون خانه سینما می‌داند که اهالی‌اش چه رنجی می‌کشند! مدیرعامل خانه سینما نباید بگوید که من فقط تصمیم گیرنده هستم! بلکه باید هیات مدیره جمیعا به یک تصمیم واحد برسند. چرا به دنبال قرارداد تیپ هستید، کدام قرارداد تیپ!

مازیار شیخ محبوبی از صدابرادان قدیمی روز شنبه ۲۴ تیرماه درگذشت.

در کارنامه شیخ محبوبی صدابرداری فیلم‌هایی چون «مهمان مامان»، «ابجد»، «باغ فردوس پنج بعدازظهر»، «سینه سر»، «سیمای زنی در دوردست»، «خواب زمستانی»، «تک‌درخت‌ها»، «شش قرن و شش سال» و «گلچهره» به یادگار مانده است.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا