تئاتر

تعزیه‌خوانی در آخر هفته

اجرای مجالس تعزیه از جمله شیوه‌های سوگواری است که به زیور هنر هم آمیخته شده و به همین دلیل سال‌هاست که مردم در کنار مجالس روضه‌خوانی، از این شیوه‌ نیز برای عزاداری امام حسین (ع) استفاده می‌کنند.

به گزارش روزنه هنر، با این نگاه هر سال همزمان با ماه محرم، چندین مجلس تعزیه در مکان‌های گوناگون برگزار می‌شود و هرچند هنوز هم تکیه ثابتی برای اجرای تعزیه در طول سال نداریم اما اهل هنر می‌دانند که در مکان‌هایی مانند فضای باز مجموعه تئاتر شهر یا تالار رودکی می‌توانند مهمان مجالس تعزیه باشند.

امسال نیز مدیران نمایشی تدارک خاصی برای اجرای تعزیه دارند و ویژه‌برنامه‌ای با نام «نوای عرشیان و مشق فرشیان» طراحی کرده‌اند.

این برنامه از شامگاه چهارشنبه ۲۸ تیر در فضای باز مجموعه تئاترشهر آغاز شده و به مدت ۱۰ شب ادامه دارد.

این برنامه البته ترکیبی از مجالس تعزیه و پرده‌خوانی و نقالی است که هر شب از ساعت ۱۹ آغاز می‌شود.

در نخستین شب این برنامه، پرده‌خوانی و نقالی با حضور مرشد میرزاعلی، شامگاه چهارشنبه ۲۸ تیر در فضای باز تالار وحدت برگزار شد و به دنبال آن مجلس تعزیه «حجه‌الوداع» به سرپرستی ابوالفضل احمدی از ساعت ۲۰ میزبان تماشاگران بود.

در ادامه این برنامه‌ها و همزمان با دومین روز ماه محرم، پرده‌خوانی و نقالی با حضور حسین ظاهری ساعت ۱۹ شامگاه پنجشنبه ۲۹ تیر برگزار می‌شود و به فاصله یک ساعت بعد هم مجلس تعزیه «قانیای فرنگ» به کارگردانی ابوالفضل احمدی راس ساعت ۲۰ برپا می‌شود.

شامگاه جمعه، ۳۰ تیر همزمان با سومین روز ماه محرم علاقه‌مندان به نمایش‌های آیینی می‌توانند راس ساعت ۱۹ برای حضور در مجلس پرده‌خوانی و نقالی رسول میرزاعلی به محوطه تئاتر شهر بروند و در ادامه نیز ساعت ۲۰ به تماشای تعزیه شهادت حضرت مسلم بنشینند که به سرپرستی ابوالفضل احمدی اجرا می‌شود.

ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» تا شامگاه جمعه ششم مرداد که همزمان با شام غریبان امام حسین (ع) است، ادامه خواهد داشت.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا