فرهنگ و جامعه

یک شرط برای انتقال سنگ قبر ناصرالدین‌ شاه!

رییس کمیته ملی موزه‌ها با اشاره به بحث‌هایی که درباره انتقال سنگ قبر ناصرالدین‌شاه از کاخ گلستان مطرح می‌شود، گفت: این سنگ زمانی می‌تواند از کاخ گلستان خارج شود که به مکان اصلی و روی قبر ناصرالدین‌شاه بازگردانده شود.

به گزارش روزنه هنر، احمد محیط طباطبایی ـ پژوهشگر تاریخ و رییس ایکوم ایران (کمیته ملی موزه‌ها) ـ این موضوع را در حاشیه نمایشگاه «روایت قتل ناصرالدین‌شاه» که تا نهم مردادماه در عمارت چادرخانه کاخ گلستان با امانت گرفتن کتیبه‌های مطلای مقبره ناصرالدین‌شاه از موزه آستان عبدالعظیم حسنی برپا شده است، مطرح کرد و گفت:‌ هر از گاهی بحث انتقال سنگ قبر ناصرالدین‌شاه مطرح می‌شود؛ پرسش اصلی این است که این سنگ قبر که یک اثر هنری به شمار می‌آید و از زمان انقلاب تا کنون در خلوت کریمخانی در کاخ گلستان نگهداری می‌شود در کجا باید باشد؟ آیا به لحاظ اصالت تاریخی باید به موزه عبدالعظیم حسنی برگردد یا در کاخ گلستان بماند؟

این پژوهشگر ادامه داد: به نظرم بودن سنگ در کاخ گلستان نشانی از یک روایت تاریخی و حادثه‌ای که بر آن مُترتب شده، است و قطعا در صورتی می‌تواند از کاخ گلستان خارج شود که به مکان اصلی و قبر ناصرالدین شاه بازگردانده شود. اگر قرار باشد این سنگ به مکان اصلی و مقبره برگردد، جابه‌جا کردن آن درست است، اما اگر قرار باشد از کاخ گلستان به موزه دیگری انتقال داده شود، قطعا کاخ موزه گلستان برای نگهداری این اثر صلاحیت بیشتری دارد.

منبع ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا