نمایش خانگی

اولین نمایش مستند «سرپتی‌ها» در فیلم‌نت/ جنبش مشروطه‌خواهی کرمانشاه چگونه شکل گرفت

مستند «سرپتی‌ها» ساخته کیوان مهرگان برای اولین‌بار در پلتفرم فیلم‌نت به نمایش درمی‌آید.

به گزارش روزنه هنر، در راستای اجرای طرح نمایش آثار کوتاه، مستند، انیمیشن و فیلم‌های بلند داستانی هنری و تجربی از فیلمسازان ایرانی به صورت انحصاری و غیرانحصاری در پلتفرم فیلم‌نت، مستند «سرپَتی‌ها» از جمعه ۱۳ مرداد ماه نمایش خود را در این پلتفرم آغاز می‌کند.

در خلاصه مستند «سرپتی‌ها» آمده است: بعد از ترور یارمحمد خان کرمانشاهی در ۱۳ مهر ۱۲۹۱ خورشیدی  نام و خاطره مشروطه‌خواهان کرمانشاهی رفته رفته فراموش شد. تمام تلاش‌های نظری و فکری برای یادآوری آن مجاهدت‌ها موثر نیفتاد تا اینکه یک گروه مستندسازی به سراغ اسناد و عکس‌های به جامانده از مشروطه‌خواهان کرمانشاه رفتند تا از تلاش‌های آن‌ها غبارزدایی کنند. روایتی از یک بخش تاریخ فراموش شده ایران.

این مستند با نگاهی تحلیلی به رویدادهای مشروطه، در پی یافتن نقش کرمانشاه در تاریخ مشروطه ایران است. نام فیلم از رمز آخرین عملیات مشروطه‌خواهان در کرمانشاه برداشته شده که منجر به شهادت یارمحمد خان کرمانشاهی شده و در زبان کردی به معنای «سر برهنه» است.

مراحل تحقیق و تولید این فیلم مستند از اواخر سال ۱۳۹۹ آغاز شده و تا اواسط ۱۴۰۱ ادامه داشته است.

در این فیلم با زمینه شکل‌گیری انقلاب مشروطه در کرمانشاه، نقش ایلات و علت فراموش شدن نقش کرمانشاه در تاریخ تحولات انقلاب مشروطه آشنا می‌شویم. حاتم قادری، سعید لیلاز، فیاض زاهد، ابراهیم توفیق، محمد علی سلطانی، اردشیر کشاورز، روح‌الله بهرامی، علیرضا گودرزی، محمدحسین شیریان، اردشیر پشنگ و هرمز بیگلری از جمله کسانی هستند که در این فیلم حضور دارند.

عوامل فیلم عبارتند از نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: کیوان مهرگان، تدوین بهروز داوری، تصویر: مهدی قنبری جاوید، صدابردار: مهدی موسوی فرد، برنامه ریزی: الهام لرستانی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا