رادیو و تلویزیون

معرفی مستندهای اربعینی صبحگاهی شبکه دو سیما

در هفته منتهی به اربعین حسینی، مستندهای «استانبول زیباست»، «حاشیه‌ای کوتاه از یک متن بلند»، «صبحی که نزدیک است»، «قصه‌های ناخوانده»، «نعره حیدری» و «چهاردهمین نفر» جایگزین پخش مجله صبحگاهی «صبحانه ایرانی» در شبکه دو می‌شود.

به گزارش روزنه هنر، مستندهایی با مضمون پیاده‌روی اربعین، جایگزین پخش مجله صبحگاهی «صبحانه ایرانی» در هفته جاری شده و ساعت ۷:۲۰ صبح روانه آنتن این شبکه خواهند شد.

مستند «استانبول زیباست» کاری از وحید چاووش که شنبه ۱۱ شهریور روانه آنتن شد، روایتی از پیاده‌روی اربعینِ جمعی از جوانان شیعه ۲۰ تا ۳۵ ساله بود که در قالب تشکلی به افراد بی‌بضاعت استانبول خدمت‌رسانی می‌کنند و از این راه پنج هزار خانواده را در این شهر تحت پوشش دارند. این جمعیت کمک‌های خود را به مردم کشورهای یمن، سوریه، افغانستان، بنگلادش و… با هر دین و نژادی ارسال می‌کنند و مبالغ جمع‌آوری شده علاوه بر بخشی از آن که به صورت شخصی از طرف اعضا گردآوری می‌شود، بخشی نیز از طریق فضای مجازی و کمک افرادی که این تشکل و کمک‌های گسترده آنها را می‌شناسند، تأمین می‌شود. این جوانان به مناسبت اربعین سیدالشهدا(ع) اقدام به پیاده‌روی تا کربلا می‌کنند.

مستند «حاشیه‌ای کوتاه از یک متن بلند» کار دیگری از وحید چاووش است که یکشنبه ۱۲ شهریور پخش خواهد شد. این مستند، به پیاده‌روی اربعین حسینی که در سالهای اخیر به یک حرکت مردمی که از سرزمین عراق آغاز شده و آهنگ یگانگی و وحدت میان همه اقوام و ادیان را به گوش جهانیان رسانده، به نمایش خواهد گذاشت.

مستندی که دوشنبه ۱۳ شهریور روانه آنتن خواهد شد، «صبحی که نزدیک است» نام دارد. این مستند با استفاده از تصاویر و مستندات تاریخی، مطالبی درباره وقایع صحرای کربلا نقل می‌کند. این مستند در جستجوی یافتن منازلی است که حضرت سیدالشهدا(ع) در طول مسیرشان از مدینه تا عراق در آنها تشرف یافتند و کاری دیگر از وحید چاووش است.

سه‌شنبه ۱۴ شهریور، مستند «قصه‌های ناخوانده» کاری از وحید چاووش روانه آنتن می‌شود. این مستند به بیان خاطراتی از زندگی شهید سیدموسی عمیدی و مقابله او برای نرفتن به جنگ با ایران می‌پردازد. شهید سیدموسی عمیدی، از افرادی بود که جنگ با ایران را حرام می‌دانست و خودش و فرزندانش را از جنگ با یک کشور مسلمان منع کرده بود. خودش به همراه چهار پسر و پسرعمویش در برابر ارتش هشت هزار نفری ایستاد و تن به ظلم نداد و در نهایت به درجه رفیع شهادت نائل آمد. در نمای پایانی مستند، پیاده‌روی زائران به سوی کربلای معلی به نمایش گذاشته می‌شود.

در روز چهارشنبه ۱۵ شهریور مصادف با اربعین حسینی، مستند «نعره حیدری» به کارگردانی علی مؤمنی و تهیه‌کنندگی محمد ساسان روانه آنتن خواهد شد. این مستند روایتی از حضور زائران پاکستانی در مرز میرجاوه جهت حضور در مراسم پیاده روی «اربعین حسینی» است و روایت دلدادگی این زوار برای زیارت سیدالشهدا(ع) و خادمانی که خدمت به زوار حسینی را بجای حضور در پیاده‌روی اربعین انتخاب کرده‌اند، به تصویر می‌کشد.

پنجشنبه ۱۶ شهریور نیز مستند «چهاردهمین نفر» به کارگردانی هاشم مسعودی و تهیه‌کنندگی رشید حاجتمند، روانه آنتن می‌شود. در این مستند، پیاده‌روی چهارده همراه و هم‌مسیر در مسیر موکب‌ها نشان داده می‌شود که گذرنامه سیزده نفر آماده است و چهاردهمین نفر، معممی است که در مشهد سکونت دارد و پس در دریافت گذرنامه‌اش، به سیزده نفر دیگر ملحق می‌شود تا همگی در مسیر دلدادگی از ایران به کربلا مشرف شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا