سینما

فوتبال، رفاقت و رقابت در مستند «آقا حسن»

مستند «آقا حسن» که تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است، به آسیب‌های طرفداری از تیم‌های فوتبال می‌پردازد.

به گزارش روزنه هنر، محمد سلیمی‌راد درباره مستند جدیدش با نام «آقا حسن» گفت: «این روزها مشغول پیش تولید مستند «آقا حسن» هستم که داستان آن درباره جوانی ۲۷ ساله، به نام آقا حسن است که در شهر دهدشت واقع در استان کهگلویه و بویر احمد زندگی می‌کند و علاقه شدیدی به فوتبال و به خصوص تیم پرسپولیس دارد که علاقه‌مندیِ او به این تیم زبانزد است. آقا حسن کافه‌ای راه‌اندازی کرده که چند سالی می‌شود در آن‌جا همراه با شریک‌اش آقا هادی مشغول کار است و برعکس آقا حسن، آقا هادی از طرفداران سرسخت تیم استقلال است. طرفداریِ این دو از تیم‌های محبوب‌شان به واسطه بازی‌های فوتبال که در کافه‌شان با دستگاه پروژکتور می‌بینند، یک‌سری اتفاقات بین‌شان رقم می‌زند که در این مستند می‌بینیم. از طرف دیگر یک رفاقت هم با یکدیگر دارند اما در بحث فوتبال این رفاقت به رقابت تبدیل می‌شود. اما اتفاقاتی که میان این دو دوست رقم می‌خورد برای من جالب بود که در قالب یک مستند به آن بپردازم.»

سلیمی‌راد ادامه داد: «این مستند یک کار فصلی است و داستانی که برای آقا حسن در نظر گرفته‌ام بستگی به اتفاقات فوتبالی دارد و ممکن است پروسه ساخت بیش از یک سال زمان ببرد که بخش زیادی از فیلم‌برداری ما هم در شهر دهدشت خواهد بود و همچنین بخش دیگر هم در ورزشگاه آزادی است.»

او توضیح داد: «مستند «آقا حسن» تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است و پژوهش و کارگردانی را من برعهده دارم. تلاش می‌کنیم سال آینده این مستند را به جشنواره سینماحقیقت برسانیم و اگر تا خرداد سال آینده فیلم‌برداری انجام شود، سه ماه مراحل فنی زمان می‌برد و بعد در جشنواره سینماحقیقت حضور خواهد داشت.»

سلیمی‌راد درباره پرداخت به موضوع آقا حسن در مستند جدیدش گفت: «من در ساختاری که تا به حال کار کرده‌ام، مستند «آقا حسن» جدید است و یک کار مفرح و ورزشی به حساب می‌آید. معمولا در مستندهایم بیشتر به موضوعات دفاع مقدس یا اجتماعی می‌پردازم اما با ساخت مستند «آقا حسن» قصد دارم خودم را در حوزه دیگری از مستندسازی محک بزنم و احساس‌ام این است که بهترین مستندم را خواهم ساخت. ضمن اینکه مستند «آقا حسن» می‌تواند یکی از آسیب‌های جدیِ اجتماعی را مطرح کند و آن علاقه‌مندی‌هایی که نسبت به فوتبال وجود دارد و آسیب‌هایی که به خانواده‌ها وارد می‌شود را نشان ‌دهد. یعنی آقا حسن نمونه‌ای از یک سری از طرفداران فوتبال است که طرفداریِ فوتبال را وارد زندگی شخصی‌اش کرده است. آقا حسن به دلیل طرفداریِ فوتبال یک معضل بزرگ در زندگی‌اش به وجود آمده و این مستند یک گوشزد به این دسته از افراد هم است. به همین دلیل این موضوع یکی از آسیب‌های اجتماعی است که با زبانی طنز مطرح می‌شود و دوست داشتم از این طریق هم به این نوع از مستندسازی یک گریزی بزنم و به این شکل بگویم ممکن است چنین مشکلاتی در خانواده‌ها، نوجوانان و جوانان دیده شود.»

محمد سلیمی راد کارگردانی مستندهای «سرباز شماره صفر»، «ماهر» و … را در کارنامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا