فرهنگ و جامعه

اعلام ویژه برنامه‌های هفته ملی کودک در مجموعه نیاوران

مجموعه نیاوران با تدارک برنامه‌های مختلف و متنوع مهرماه به مناسبت هفته ملی کودک با شعار «کودکی بهتر، زندگی بهتر»، میزبان کودکان است.

به گزارش روزنه هنر، این مجموعه با هدف آشنایی کودکان با موزه و میراث فرهنگی، آموزش حفاظت از میراث فرهنگی و تبیین ارزش‌های آن، ثبت خاطرات خوش برای کودکان در زمان حضور در موزه و تداوم ارتباط نسل نو با موزه‌ها ویژه برنامه‌های آموزشی، تجربی و مفرح پیش‌بینی کرده است.

کارگاه آموزشی «حفاظت‌گران کوچک میراث فرهنگی» با محتوای معرفی هنر فرش و شیوه‌های نگهداری آن، هنر ساخت سفال کلپورگان، مرمت کاشی، آشنایی با حفاظت پیشگیرانه حریق و ریسک در موزه‌ها، معرفی باغ تاریخی نیاوران و تنوع زیستی آن، مشاهده میکروسکوپی آثار تاریخی، مشارکت کودکان در تصمیم‌گیری شیوه‌های حفاظت پیشگیرانه و اجرای موسیقی سنتی توسط هنرمندان نوجوان از جمله این برنامه‌هاست. این برنامه ۱۶ تا ۱۸ مهرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۵ در ایوان جنوبی کاخ موزه اختصاصی نیاوران میزبان علاقه‌مندان است.

«کودک، نقاشی، بازی و قصه» برنامه‌ای است که در آن فعال حوزه کودک الهه حریریان به قصه‌گویی برای کودکان با محوریت آثار موزه‌ای می‌پردازد. این برنامه سه‌شنبه- ۱۸ مهرماه- ساعت ۱۰:۳۰ در موزه جهان نما اجرا می‌شود.

ویژه برنامه «پرسه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با نگاهی صلح‌آمیز به قصه‌های شاهنامه» چهارشنبه- ۱۹ مهرماه- ساعت ۹:۳۰ توسط گروه گردشگری تخصصی کودک و نوجوان برزن در محوطه باغ مجموعه نیاوران اجرا خواهد شد.

همچنین برای آشنایی کودکان با هنر صنایع دستی، کارگاه آموزشی سفالگری با چرخ و برنامه «کودک، بازی، زندگی» با تدریس راما وزیری برگزار خواهد شد. این برنامه با همکاری غارموزه وزیری روزهای چهارشنبه و پنجشنبه- ۱۹ و ۲۰ مهرماه، ساعت ۱۴:۳۰ در موزه خودروهای اختصاصی برگزار می‌شود.

«خورشید خانوم آفتاب کن» عنوان دیگر برنامه‌ای است که در محیطی شاد و با اجرای موسیقی زنده به روایت و بازآفرینی متل‌های کهن ایرانی برای کودکان پرداخته خواهد شد. نویسنده کتاب محمدهادی محمدی و متن آن بازگرفته از یک ترانه مَتَل است. این بازآفرینی روایت داستانی کامل است و کتاب از راه زبان، کودک امروز را به گذشته پیوند می‌دهد. این برنامه پنجشنبه- ۲۰ مهرماه ساعت ۱۱ در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران اجرا می‌شود.

ویژه برنامه «کودکی بهتر، زندگی بهتر» با رویکرد هنرهای اجرایی-موزه دیگر برنامه‌ای است که به مناسبت هفته ملی کودک، با اجرای آزمایشگاه تماشاگران تئاتر نارنجی و کوله یله پنجشنبه- ۲۰ مهرماه ساعت ۱۱ تا ۱۶ در محوطه باغ مجموعه نیاوران برگزار خواهد شد.

همچنین درکنار برنامه های اجرایی و کارگاه های آموزشی یاد شده نمایشگاه «یاد کودکی» با نمایش مجموعه آثار کودکانه موجود در گنجینه کاخ موزه اختصاصی نیاوران از تاریخ ۱۵ تا ۲۱ مهر در این موزه میزبان علاقه مندان است.

همزمان با هفته جهانی فضا و هفته ملی کودک، نمایشگاه نقاشی «رِگولوس» با نمایش مجموعه آثار کودک هنرمند اوتیستیک راستین مولایی زاده، از ۱۲ تا ۲۱ مهرماه در کاخ موزه اختصاصی نیاوران برپا شده است. در این نمایشگاه روایت‌هایی از پروسه پرتاب فضاپیماها و جزئیات پرتابگرها به تصویر کشیده شده است.

برنامه‌های هفته ملی کودک از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود که ۱۵ مهر با عنوان «کودک، صلح، امنیت و محیط زیست»، ۱۶ مهر با عنوان «کودک، زندگی، سلامت و رشد»، ۱۷ مهر با عنوان «کودک، مشارکت، آگاهی و شکوفایی»، ۱۸ مهر با عنوان «کودک، خانواده، هویت و عدم تبعیض»، ۱۹ مهر با عنوان «کودک، اخلاق، تربیت و مصلحت»، ۲۰ مهر با عنوان «کودک، گذشته، حال و آینده» و ۲۱ مهر با عنوان «کودک، رفاه، بهزیستی و دسترسی برابر» نامگذاری شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا