تئاتر

دبیر تئاتر فجر به روسیه رفت/رایزنی برای حضور آثار روسی در جشنواره

دبیر چهل و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سفر به روسیه با مسئولان و هنرمندان تئاتر این کشور دیدار کرد.

به گزارش روزنه هنر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، مهدی حامدسقایان دبیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سفری که هفته گذشته به روسیه انجام داد با میخائیل شودکوی نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور همکاری‌های بین‌المللی، دیدار کرد.

گفت‌وگوهای این جلسه پیرامون ارتقای روابط فرهنگی و هنری ۲ کشور، توسعه همکاری های هنری و بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر بود. در این دیدار میخائیل شودکوی از اهمیت ارتباط با هنرمندان تئاتر ایران برای روسیه گفته و ابراز امیدواری کرد که گروه‌های تئاتر ایران نیز در جشنواره‌های تئاتر روسیه حضور پیدا کنند.

وی گفت: در ماه دسامبر هیاتی از وزارت فرهنگ روسیه به ایران سفر خواهند کرد که مذاکراتی پیرامون توسعه همکاری‌های هنری میان ۲ کشور صورت پذیرد.

شودکوی ابراز علاقه کرد که هیاتی از مسئولان تئاتری ایران در ماه‌های آینده به مسکو سفر کرده و از نزدیک با تئاتر معاصر روسیه آشنا شوند، که ماحصل آن می تواند عقد تفاهمنامه‌ای درازمدت برای همکاری‌های مشترک باشد.

حامدسقایان دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز دیدگاه‌های خود را برای دعوت از آثار برجسته و نمایش‌های برگزیده از تئاتر روسیه بیان و تأکید کرد: نمایش‌هایی به جشنواره فجر امسال راه پیدا خواهند کرد که بتوانند سطح بالایِ تئاتر روسیه را به هنرمندان و علاقه‌مندان تئاتر در ایران نشان دهند.

از دیگر برنامه های این سفر ملاقات با پروفسور گریگوری زاسلاوسکی رییس آکادمی هنرهای نمایشی روسیه (گیتیس) بود که با ابراز علاقه پروفسور زاسلاوسکی به حضور تعدادی از نمایش‌های دانشجویان آکادمی تئاتر روسیه در جشنواره فجر همراه شد.

در این دیدار دبیر جشنواره چهل و دوم فجر پیشنهاد داد که آکادمی تئاتر روسیه برای برگزاری کارگاه آموزشی، استادان برجسته خود را به دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر معرفی کند که این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت.

دبیر چهل و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در ادامه جلسات خود به ترتیب با کریل کروک رییس تئاتر واختانگوف، کنسانتین باگامولوف کارگردان برجسته تئاتر روسیه و رییس تماشاخانه مالی برونویا، آلکسی ولروویچ مدیر استودیوی تئاتر ژناواچ و در نهایت پروفسور ولادیمیر پانکوف از مدیران تئاتر روسیه و استاد آکادمی تئاتر روسیه دیدار کرد.

در این جلسات مذاکراتی صمیمانه پیرامون حضور آنان در جشنواره تئاتر فجر صورت پذیرفت که ماحصل آن معرفی تعدادی از نمایش‌ها به بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا