موسیقی و تجسمی

گرشا رضایی: بزرگان موسیقی به کلک و کامپیوتر پناه برده‌اند

نخستین قطعه از آلبوم EP گرشا رضایی بنام «یه روز…» که با ارکستر بزرگ تولید شده است، منتشر شد. 

به گزارش روزنه هنر، «عکس تو» به عنوان نخستین اثر از آلبوم «یه روز» با صدای گرشا رضایی منتشر و همزمان پوستر این آلبوم رسما رونمایی شد.

گرشا رضایی با انتشار نخستین اثر از این آلبوم می‌گوید: « آلبوم «یه روز…» بازگشتی به پنج دهه قبل و موسیقی واقعی است. مخصوصا در دوره‌ای که موسیقی پاپ در ایران به سمتی رفته که دیگر راه برگشتی برای آن نیست و خاص و عام با بدترین ادبیات از آن یاد می‌کنند. موسیقی پاپ در همه دوره‌های هنری ایران از احترام و عزت ویژه‌ای برخوردار بوده است. ما در دوره معاصر، حتی از سوی برخی بزرگان این دوره هم به کامپیوتر و کلک پناه برده‌ایم. من در آلبوم «یه روز…» سعی کرده‌ام با نگاهی جدی به موسیقی ایرانی برگردم و ادای دینی کنم به بزرگان این حوزه که با خون دل این سیاق و مشی را در تاریخ موسیقی ایران پیش برده‌اند و تلاش کرده‌اند که موسیقی جدی زنده بماند.»

او معتقد است: «در ایران آلبوم من اولین آلبوم است که در این حجم و با این سازبندی و به صورت آنسامبل ضبط و تولید شده است. تاکید من برای اولین بودن، تنها به دلیل برخی سوءتفاهم‌هاست که پیش از انتشار آلبوم متاسفانه شاهدش هستیم و گاها در جهت تخریب این اثر استفاده شده است. هیچ خبری از کامپیوتر، سیتی سایزر، افکت و نرم افزار در این آلبوم نیست و هر چه که هست آکوستیک و بدون ویرایش است. بعضا آثاری که به صورت ارکستر بزرگ صدابرداری می‌شود، با نرم‌افزارهایی قابلیت تغییرات در خروجی نهایی را دارا هستند که در این آلبوم هرگز ما ویرایش نرم افزاری را نداریم.»

گرشا رضایی توضیح می‌دهد: «سال‌هاست که ضبط استودیویی ساز در ایران برای آثار و قطعات موسیقی منسوخ شده و استفاده از نسخه‌های آماده کامپیوتری باب شده است. این موضوع در کل دنیا به سمت استفاد مجدد از نیروی انسانی و نوازنده برگشته ولی در ایران به دلیل ماجرای مالی، همچنان بر همان اساس پیش می‌رود. معتقدم در دوران کنونی، آثار مشاهیر موسیقی پاپ پیش از انقلاب همچنان مخاطب دارند و با اشتیاق زیادی در شبکه‌های اجتماعی به آنها پرداخته می‌شود. بسیاری از آنها علیرغم اینکه از دنیا رفته‌اند، آثارشان همچنان شنیده می‌شود و من مطمئنم به دلیل رد انسان در هنر است. در آن دوره، هنرمندان شاخصی بوده‌اند که دور هم نشسته‌اند و با احساس و قلب‌شان اثری را تولید کرده‌اند که ماندگاری آن تا امروز اتفاق افتاده است و تا ابد وجود خواهد داشت. گوش انسان کلک را می‌فهمد و وقتی ما با کامپیوتر سعی داریم حس موسیقی را بازسازی و منتقل کنیم، قطعا مخاطب این را می‌فهمد. این تکرار و فریب را مخاطب متوجه می‌شود.»

این خواننده درباره همکارانش در این آلبوم نیز توضیح داد: «با تیم تصویر، تدارکات و دیگر عوامل، برای تولید این آلبوم بیش از صد نفر تلاش کرده‌اند. جزییات تصویری از مراحل تولید اثر در قالب تیزر و موزیک ویدئو منتشر خواهد شد و واقعا از این بابت خیلی حال خوبی دارم. بعد از نسل واروژان، منفردزاده، فرهاد فخرالدینی، بابک بیات و بسیاری بزرگان دیگر، احساس می‌کنم هرگز تلاشی برای تمرکز و اشاعه و نشر موسیقی جدی برای مخاطبان امروزی نشده و من همه تلاشم را کرده‌ام که بتوانم در این حوزه بهترین خروجی ممکن را در اختیار مخاطب قرار دهم. حالا نوبت ماست که این نگاه مارکتی را از موسیقی بگیریم و کمی به کیفیت و اصالت فکر کنیم.»

نخستین قطعه از این آلبوم به نام «عکس تو» با ملودی و ترانه «هادی زینتی»، موسیقی و تنظیم ارکسترال از سوی گرشا رضایی تولید شده است. امین غفاری نیز رهبری ارکستر ۵۰ نفره (ارکستر فیلارمونیک خلیج فارس) را بر عهده داشته است.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا