فرهنگ و جامعه

نخستین نمایشگاه «نکته» افتتاح شد/ارتقای سطح اندیشه در هنر

نخستین نمایشگاه «نکته» با ارایه ۱۲ هزار عنوان کتاب تخصصی آموزش هنر با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان در تالار وحدت افتتاح شد.

به گزارش روزنه هنر، آیین افتتاح نخستین نمایشگاه «نکته» ویژه کتاب‌های تخصصی آموزش هنر شنبه- ۲۷ آبان ماه- با حضور محمود سالاری معاون امور هنری وزیر، محمدحسین اسماعیلی مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران و جمعی از ناشران، مدیران هنرستان‌های هنرهای زیبا و آموزشگاه‌های آزاد هنری و علاقه‌مندان به رشته هنر در تالار وحدت برگزار شد.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین ضمن تقدیر از برگزارکنندگان نمایشگاه «نکته» اظهارداشت: هنر نیاز به تولید نظریه و اندیشه نیز دارد و به همین دلیل کتاب‌ها و ناشران بسیار در این زمینه تاثیرگذار هستند.

سالاری گفت: با توجه به اینکه پیوند مجموعه هنرمندان و ناشران با صاحبان اندیشه و مولفان این حوزه بسیار مهم است، اگر بتوانیم نمایشگاه جامع کتب هنری را هر سال با همکاری نهادهای مختلف برگزار کنیم به بالندگی و ارتقای سطح اندیشه در حوزه هنر کمک شایانی خواهیم کرد.

وی افزود: عصر ما عصری است که تکنیک در آن رشد پیدا می‌کند اما عمق اندیشه در آن در حال کاهش است. تا جایی که بشود این نمایشگاه‌ها را برپا کرده و با همکاری اتحایه ناشران آن را بسط و گسترش داد به نظرم کمک شایانی به گسترش اندیشه در هنر می‌کند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست در سایر استان‌های کشور بیان کرد: استان‌ها نیز باید به این سمت حرکت کنند و ما از آنها حمایت کنیم. به طور قطع اگر استانی متقاضی باشد و هنرمندانی داشته باشد که از این حرکت استقبال کرده و آن را حمایت کنند تا بتواند برای ناشران مقرون به صرفه باشد، یقین بدانید نیازی به حرکت وزارت فرهنگ به این سمت نیست، چرا که ناشران به دنبال مخاطب خود هستند.

سالاری افزود: اگر استان‌ها استقبال نکنند، این رویداد در نهایت تبدیل به برگزاری یک نمایشگاه کوچک می‌شود. باید این تبدیل به یک اتفاق در استان‌ها در هر سال شود.

وی درباره برپایی نمایشگاه «نکته» در فضایی گسترده‌تر بیان کرد: از اینکه تعداد آثار به قدری زیاد باشد که بتوانیم در یک مکان وسیع این نمایشگاه را برگزار کنیم، استقبال می‌کنیم اما با توجه به اینکه کتاب‌های هنری، تخصصی هستند، برگزاری آن در فضای بزرگ نیز منوط به این است که مخاطبان و ناشران از آن استقبال کنند. این کتاب‌ها مخاطب خاص دارند و به همین لحاظ این محیط تکافوی این اتفاق را می‌کند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جایزه ملی آموزش هنر اظهارداشت: وجود چنین جوایزی به ایجاد انگیزه و گسترش انگیزه‌های خلاقانه برای کار کمک می‌کند. ما در حوزه آموزش به شکل عام به یک اتفاقی رسیدیم و آن هم بی‌انگیزگی در پیدا کردن روش‌های نو در آموزش و رفتن به سمت تکنولوژی‌های آموزشی است که در حال زیاد شدن است.

سالاری بیان کرد: عصری که در آن هستیم انواع و اقسام تکنولوژی‌ها را در فضای مجازی ارائه می‌کند و اگر بخواهیم که آموزش ما از این بخش عقب نماند و مخاطب حضوری ما انگیزه برای حضور در کلاس داشته باشد و فضای مجازی را ارجح نداند، باید مخاطبان انگیزه‌های خود را بالا ببرند و استادان و مربیان خود را بروز کنند. برای این اتفاق جایزه آموزش بهانه‌ای است برای آن و یکی از ابزراهای مهمی است که باعث دیده شدن خلاق‌ها و گسترش آموزش‌های خلاقانه می‌شود.

نخستین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی آموزش هنر «نکته» با حضور ۱۲ ناشر فعال در این عرصه و به همت اداره کل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش هنر معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با به نمایش گذاشتن ۱۲ هزار عنوان کتاب توسط دفتر برنامه‌ریزی و آموزش هنر معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری تعاونی انتشارات تهران افتتاح شد تا بابی تازه برای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کتاب در عرصه‌های گوناگون باشد.

این نمایشگاه تا چهارشنبه- یکم آذرماه- از ساعت ۹ تا ۱۷ در طبقه دوم تالار وحدت پذیرای علاقه‌مندان به کتب هنری است.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا