موسیقی و تجسمی

کتاب «آموزش تنبک فولکلوریک لرستان» منتشر شد

کتاب «آموزش تنبک فولکلوریک لرستان» نوشته بابک پیمانی با پرداختن به ریتم‌های مختلف منطقه لرستان و نُت‌نگاری این ریتم‌ها، منتشر شد.

به گزارش روزنه هنر، بابک پیمانی نوازنده سازهای کوبه‌ای که سابقه‌ای طولانی در عرصه موسیقی کشورمان دارد، به تازگی کتاب آموزش تنبک فولکلوریک لرستان را منتشر کرده است.
پیمانی درباره این کتاب می‌گوید: بخش زیادی از موسیقی و ریتم‌های فولکلوریک که درطول تاریخ نواخته شده نُت نگاری نشده است و من از همان ابتدای یادگیری این ساز دغدغه این موضوع را داشتم چرا که عدم وجود سیستم آموزشی، نوازنده را با مشکل مواجه می‌کند.
او ادامه می‌دهد: سال‌ها به صورت دست نویس ریتم‌هایی که به صورت گوشی یادگرفته بودم را می‌نوشتم وبعدها به هنرجویان ارائه می‌کردم. تا اینکه تصمیم گرفتم سیستم آموزشی طراحی کنم که به صورت تخصصی انتقال دهنده ریتم‌های فولکلوریک لرستان به نسل‌های بعدی باشد. فراموش نکنیم که این ریتم‌ها بسیار ارزشمند هستند و قدمت چندهزار ساله دارند.
این نوازنده سرشناس موسیقی کشورمان می‌گوید: آغازگر این کتاب تمرینات تخصصی برای نواختنِ ریتم‌های موسیقی لرستان است و پس از آن ریتم‌هایی مانند؛ سنگین سماع، سه‌پا، اوشاری(عشایری) و دوپا با نُت‌نگاری ارائه می‌شود. این ریتم‌ها در طول تاریخ چند هزارساله‌ای شکل گرفته‌اند که همراه با رقص و مراسم‌های آیینی اجرا شده‌اند.
پیمانی تاکید می‌کند: همونطور که می‌دانید ریشه تمام ریتم‌ها در تاریخ، ریتم‌های فولکلوریک هستند که نوع اجرای این ریتم‌ها کاملا متفاوت است؛ جنس ضربات، ناحیه تولید صدا روی ساز و تکنیک‌های نوازندگی بسیار متفاوت هستند؛ به عنوان مثال: تُم در موسیقی دستگاهی با دستِ بسته، ولی در موسیقی فولکلوریک با دستِ باز اجرا می‌شود، یا ضربه شلاقی(اسلپ) که در این کتاب برایش علامتی خاص در نظر گرفته شده است.
او درباره استفاده از خط حاملِ سه‌خطی برای نگارشِ نُت‌ها در این کتاب می‌گوید: برای نگارش این کتاب با نظر استاد نوید افقه که مقدمه کتاب را هم نوشته‌اند از خط حامل سه خطی استفاده شده است.
پیمانی درباره اهمیت یادگیری این ریتم‌ها برای نوازندگان سازهای کوبه‌ای تاکید می‌کند: یادگیری این ریتم‌ها برای نوازندگانی که در موسیقی کلاسیک ایرانی فعالیت می‌کنند لازم و ضروری است؛ چرا که هم از نظر فنی به دلیل جابه‌جایی اَکسنت‌ها و فیگورهای رتیمیک بسیار حائز اهمیت هستند و هم از نظر ریشه‌ای و تاریخی و درک ریتم فولکلوریک، برای نوازندگان سازهای کوبه‌ای بسیار مفید خواهند بود.
در کتاب «آموزش تنبک فولکلوریک لرستان»، تمام مطالب به صورت انگلیسی هم درج شده تا هر کسی در هر نقطه دنیا بتواند با نواختن این ریتم‌ها آشنا شود. همچنین در این کتاب تصاویری درج شده که نشان دهنده قدمتِ چندهزارساله‌ی موسیقی در منطقه لرستان است.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا